Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Gospodarczo bliżej nam do Unii niż Ameryki, ale PiS widzi to inaczej

Mateusz Morawiecki w USA Mateusz Morawiecki w USA Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
Dla polskiej gospodarki Stany Zjednoczone mają dużo mniejsze znaczenie niż dla polskiej polityki. Podróż premiera za ocean tego nie zmieni.

Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych zachwala Polskę jako świetne miejsce dla inwestycji i nazywa nas Doliną Krzemową Unii Europejskiej. Co ciekawe, jakoś nie wspomina o planowanym przez siebie podatku, którym chce obłożyć gigantów cyfrowych działających w Polsce. Tak się składa, że to głównie amerykańskie firmy, jak Google czy Facebook. Jakkolwiek sam podatek jest krokiem w dobrym kierunku, raczej nie wpłynie na większe zainteresowanie amerykańskich inwestorów Polską.

Związki między gospodarkami Polski i USA są wątłe

Uzależnienie polityczne Polski od Waszyngtonu jest ogromne, bo to tak naprawdę jedyny nasz sojusznik. Jesteśmy wobec niego całkowicie ulegli (patrz ostatnia tzw. konferencja bliskowschodnia w Warszawie, która okazała się antyirańską hucpą), licząc, że wspomoże nas, gdy bezpieczeństwo Polski będzie naprawdę zagrożone. Jednak gospodarczo nasze związki ze Stanami Zjednoczonymi są już dużo słabsze. Wystarczy spojrzeć na twarde dane.

Znikomy eksport do Stanów

Eksport do USA to mniej niż trzy procent całego polskiego eksportu. Dla porównania Unia Europejska odbiera od nas łącznie 80 proc. eksportowanych towarów i usług (z czego same Niemcy ponad jedną czwartą). Import ze Stanów Zjednoczonych może w najbliższym czasie znacząco wzrosnąć, ale głównie za sprawą skroplonego gazu, który chcemy kupować od sojusznika. A Donald Trump chętnie nam go sprzeda, oczywiście z odpowiednim dla siebie zyskiem, o czym szczerze powiedział podczas ostatniej wizyty w Warszawie.

Czytaj także: Czy Polska ma szansę uniezależnić się od gazu z Rosji

USA inwestują w Polsce bez porównania mniej niż kraje Unii

Większe znaczenie mają Stany Zjednoczone jako inwestor zagraniczny w Polsce, chociaż według danych NBP na koniec 2017 r. też trudno mówić w tym przypadku o bardzo silnych relacjach. Łączna kwota tzw. zobowiązań Polski z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich (czyli kapitału, który napłynął, pomniejszonego o ten, który wypłynął) wynosi dla Stanów Zjednoczonych niecałe 20 mld zł. Dla porównania w przypadku Niemiec to 145 mld zł, Francji – 75 mld zł, a Hiszpanii – 50 mld zł. Nawet jeśli uwzględnimy fakt, że część amerykańskich inwestycji napływa do nas poprzez kraje trzecie, to i tak trudno udawać, że pod tym względem Stany Zjednoczone odgrywają rolę porównywalną z krajami Unii Europejskiej.

Po co nam Musk, obiecano nam polskie e-auto

Warto o tym pamiętać, bo chociaż Mateusz Morawiecki i inni politycy PiS chwalą na każdym kroku Donalda Trumpa, za to o większości polityków niemieckich, francuskich czy tych z Brukseli zdanie mają jak najgorsze, Polska jest dziś naprawdę bardzo ściśle zintegrowana z Europą, za to Stany Zjednoczone są dla naszej gospodarki tylko dodatkiem – elementem ważnym, ale na pewno nie kluczowym. Nie zmieniłaby tego nawet inwestycja Elona Muska, szefa Tesli, z którym niedawno premier rozmawiał. Pytanie tylko, w jakim celu. Przecież Mateusz Morawiecki obiecał nam polski samochód elektryczny, produkowany w milionach. I to już niedługo. Tesla będzie konkurentem tego cacka, więc wcale jej tu nie potrzebujemy.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

Przystanek amnezja. Dlaczego Memoriał tak przeszkadzał Putinowi

Rosji Putina nie potrzeba stowarzyszenia Memoriał, tylko historii pełnej zwycięstw, dumy i bohaterstwa. Podłości i zbrodnie z dziejów należy wymazać. A tych, którzy tego nie rozumieją – pozamykać.

Paweł Reszka
11.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną