Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

ABW ustrzeliło Daniela. Spółka Orlenu z negatywną opinią służb

Daniel Obajtek podczas konferencji Orlenu w listopadzie 2023 r. Daniel Obajtek podczas konferencji Orlenu w listopadzie 2023 r. Adam Chełstowski / Forum
Służby specjalne wydały negatywne opinie dla atomowej spółki Orlenu i Michała Sołowowa – Orlen Synthos Green Energy. To bolesny cios nie tylko w „mały atom”, ale przede wszystkim w prezesa paliwowej spółki Daniela Obajtka.

Decyzja zasadnicza to furtka, przez którą musi przejść każdy podmiot starający się o wejście do gry o atom w Polsce. Została zapisana już w ustawie z 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej i inwestycji towarzyszących. Ale w tamtym porządku prawnym była jedną z wielu formalności.

Po przejęciu władzy przez PiS ustawę znowelizowano i zapisy o decyzji zasadniczej powędrowały na sam przód ustawy. A wydanie decyzji zasadniczej stało się fundamentem starań o oficjalne rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. – Państwo dało tym samym sygnał, że kładzie rękę na atomie. I bez tej zgody nie ma mowy o tym, żeby ktokolwiek funkcjonował na tym rynku – mówi nasze źródło, które chce zachować anonimowość.

78 reaktorów do 2038 roku

O decyzję gorliwie zaczęły starać się wszystkie podmioty, które chciały budować elektrownie jądrowe w Polsce. W grze był również podmiot mieszany, państwowo-prywatny, czyli spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE), która łączyła prywatny kapitał najbogatszego Polaka, Michała Sołowowa, i największej spółki pod kontrolą Skarbu Państwa – Orlenu.

Spółka miała ambitne, żeby nie powiedzieć: bombastyczne plany. Prezes Orlenu Daniel Obajtek opowiadał nie o jednym, ale o 78 małych reaktorach, tzw.

Reklama