Rynek

Wydatki szaleją, prezesi się śmieją

Ustalenia „Polityki”. Wydatki szaleją, prezesi się śmieją. Wiemy, na co PKO BP wydawał miliony za rządów PiS

Audytorzy PKO BP sporządzili listę faktur, które ich zdaniem są podejrzane albo co najmniej wymagają dodatkowych wyjaśnień. Audytorzy PKO BP sporządzili listę faktur, które ich zdaniem są podejrzane albo co najmniej wymagają dodatkowych wyjaśnień. Marcin Bondarowicz
Setki tysięcy na upominki, miliony dla ojca Rydzyka i uległych mediów. Tak w czasach rządów PiS wyglądały wydatki piarowe banku PKO BP. Audyty w innych państwowych spółkach również trwają, ale wiadomo, że kilka z nich już tonie w długach.
Poczta Polska ubiegły rok zamknęła rekordową stratą (745 mln zł).Daniel Dmitriew/Forum Poczta Polska ubiegły rok zamknęła rekordową stratą (745 mln zł).

O tym, jak wygląda sporządzanie raportu otwarcia, opowiada Artur, pracownik PKO BP: – Od dwóch miesięcy kontroluje nas jedna z topowych firm audytorskich. W związku z tym, że weryfikacja obejmuje okres ośmiu lat, siłą rzeczy jest wyrywkowa. Gdyby chcieli przeglądać wszystko, ugrzęźliby na rok – mówi.

Kondycja PKO BP jest niezła (w osiągnięciu 5,5 mld zł zysku w 2023 r. nie przeszkodziły nawet odpisy na przegrane sprawy frankowe), nie ma więc szczególnego powodu, by w pierwszej kolejności pochylać się nad niuansami zarządzania i biznesowych decyzji. Pod lupę audytorów trafiły na początek wydatki marketingowe, sponsoringowe, reklamowe, organizacja eventów itp. Tam najłatwiej ulokować w roli beneficjentów krewnych i znajomych królika: wygrywali przetargi albo zostawali podwykonawcami zleceń zawartych w dużych umowach ramowych.

Porcelana i ofiary

Trzy pierwsze miejsca na liście podmiotów, do których w latach 2018–23 trafiło z PKO BP najwięcej kasy w związku z realizacją umów z zakresu reklam, sponsoringu i działań marketingowych, zajmują globalna korporacja Havas, założony przez państwowe spółki dom mediowy Sigma Bis oraz Ekstraklasa SA, z racji sprawowania przez bank patronatu nad piłkarskimi rozgrywkami. Wydatki na ten ostatni cel wzrosły z 3,5 mln zł w 2018 r. do niemal 19 mln w bieżącym. – Kolejna jest spółka AWX, wcześniej znana jako Agencja Warszawa, związana z Michałem Lorencem juniorem – opowiada Artur. Ojciec Lorenca, również Michał, jest kompozytorem muzyki filmowej, szczególnie cenionym w PiS, bo znalazł się w komitecie zbierającym pieniądze na film „Smoleńsk” i stworzył muzykę do filmowego panegiryku o Lechu Kaczyńskim.

Według rozmówcy POLITYKI firma AWX zrealizowała we wspomnianym okresie usługi za niemal 60 mln zł.

Polityka 23.2024 (3466) z dnia 28.05.2024; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Wydatki szaleją, prezesi się śmieją"
Reklama