Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

CKE podała wyniki tegorocznych matur

CKE podała wyniki tegorocznych matur. CKE podała wyniki tegorocznych matur. EXPA/Jakob Gruber / Newspix.pl
To była matura bez precedensu. Z powodu pandemii uczniowie po raz ostatni byli w szkole 12 marca, potem uczyli się zdalnie i w takiej formule zakończyli 24 kwietnia rok szkolny.

Jak podaje na swojej stronie internetowej Centralna Komisja Egzaminacyjna, do egzaminów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych w pierwszym terminie (w czerwcu 2020 r.) przystąpiło w całym kraju 259 272 absolwentów liceów ogólnokształcących (160 594) i techników (98 318).

W części pisemnej obowiązkowe były: język polski, matematyka oraz wybrany język obcy (trzeba było zdobyć przynajmniej 30 proc. pkt). Do tego obowiązkowy był w części pisemnej przynajmniej jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym (bez progu zdawalności). W części ustnej egzaminów w tym roku nie przeprowadzano (z małymi wyjątkami) ze względu na pandemię.

Czytaj też: MEN każe uczniom iść do szkoły. Gratulacje, Panie Ministrze!

W liceach tradycyjnie lepiej

Jak mówił na konferencji prasowej szef CKE Marcin Smolik, maturę w tym roku zdało 74 proc. uczniów, 17,2 proc. ma prawo przystąpić do egzaminu poprawkowego (nie zdali jednego egzaminu), a 8,8 proc. oblało więcej niż jeden przedmiot i nie ma już szansy na poprawkę w tym roku.

Jak co roku lepiej poszło licealistom niż absolwentom techników. W liceach maturę zdało 81,1 proc., poprawiać może 12,5 proc., a takiej możliwości nie ma 6,4 proc. W technikach zdało 62,2 proc., poprawiać może 24,9 proc., reszta może próbować w następnym roku szkolnym.

Statystycznie najlepiej matura poszła uczniom w województwach małopolskim (78 proc. zdało), mazowieckim (77 proc.) i podlaskim (76 proc.). Gorzej (też statystycznie) wypadli absolwenci liceów i techników w województwach warmińsko-mazurskim (69 proc. zdało), kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim (71 proc.).

Czytaj też: Lekcje z matury, czyli pozorowane procedury

Kiedy poprawka matury?

Język polski zdało 92 proc. uczniów (w liceach 94 proc., w technikach 88 proc.). Tradycyjnie więcej kłopotów sprawiała matematyka: zdało 79 proc. uczniów (w liceach 85 proc., w technikach 71 proc.). Jeśli chodzi o języki obce, to angielski zdało 92 proc. uczniów, którzy go wybrali (w LO 95 proc., w technikach 88 proc.). Język francuski zdało 98 proc., hiszpański – 95 proc., niemiecki – 86 proc., rosyjski – 84 proc., a włoski – 94 proc.

CKE podała też średnie wyniki z niektórych przedmiotów. I tak z języka polskiego statystyczny maturzysta zdobył 52 proc. możliwych punktów, z matematyki – 52 proc., z angielskiego – 71 proc., z niemieckiego – 55 proc.

1164 maturzystów zdobyło ze wszystkich obowiązkowych przedmiotów między 90 a 100 proc. możliwych punktów.

Ogółem unieważniono 345 egzaminów. Powody? Między innymi: stwierdzone w czasie egzaminu niesamodzielne rozwiązywanie zadań (trzy przypadki), wniesienie i korzystanie z telefonu komórkowego (42), stwierdzenie niesamodzielności rozwiązywania zadań przez egzaminatora (136).

Uczniowie, którzy nie zdali jednego egzaminu, do 14 sierpnia powinni złożyć pisemne oświadczenie przystąpienia do egzaminu poprawkowego z danego przedmiotu. Termin poprawek wyznaczono na 8 września.

Wyniki poszczególnych uczniów oraz ich świadectwa mają być przesłane do szkół do 30 września. Prezentację z wynikami można zobaczyć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Czytaj też: Wyspiański na maturze, coś pięknego!

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Każde „nie” to głos szatana. Przemoc księży egzorcystów wychodzi na światło dzienne

W czasie śledztwa zamiast skupić się na tym, że odebrano mi wolność i molestowano, zajmowano się udowodnieniem, czy umiem mówić po aramejsku. Gdyby zmienić słowa „oprawca ksiądz” na „oprawca mężczyzna”, optyka na to, co się stało, byłaby zupełnie inna – mówi Irena, egzorcyzmowana wbrew woli przez kilkunastu księży.

Agata Szczerbiak
13.06.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną