Społeczeństwo

Opłata za rodzenie? Rozwiązania typu „coś za coś” są uwłaczające

Rodzinę stawiamy w centrum życia społecznego – ogłosił rząd w Polskim Ładzie. Rodzinę stawiamy w centrum życia społecznego – ogłosił rząd w Polskim Ładzie. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Rząd zafiksował się na jednym rozwiązaniu: płacić za rodzenie. „Przekonanie, że więcej świadczeń finansowych jest właściwą odpowiedzią na potrzeby współczesnych rodzin, jest błędne” – mówi prof. Kotowska, honorowa przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN.

Nie sposób dziś mówić o standardowej polskiej rodzinie – to wniosek z badania „Generacje i Rodziny”, którym w ramach międzynarodowego programu Generations and Gender Programme kierują prof. Irena E. Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, honorowa przewodnicząca Komitetu Nauk Demograficznych PAN, oraz dr hab. Monika Mynarska, profesor z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021