Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Misja zagrożona dożywociem

Prof. Marzena Dębska: Nie zakładajmy, że wszyscy lekarze to histerycy lub tchórze

„Doszło do sytuacji, w której praktykowanie zawodu lekarza, w ramach dostępnej wiedzy medycznej, zgodnie z etyką lekarską, stało się zagrożone sankcjami karnymi”. „Doszło do sytuacji, w której praktykowanie zawodu lekarza, w ramach dostępnej wiedzy medycznej, zgodnie z etyką lekarską, stało się zagrożone sankcjami karnymi”. Shutterstock
„W Szpitalu Bielańskim wraz z całym zespołem lekarzy uratowaliśmy tysiące dzieci i kobiet, a idąc do pracy, codziennie musieliśmy oglądać na plakatach porozrywane szczątki. Taki sam widok miały pacjentki z zagrożonymi ciążami leżące na oddziale” – opowiada prof. Marzena Dębska, położniczka i ginekolożka.
Prof. Marzena DębskaBartosz Krupa/Dzień Dobry TVN/EAST NEWS Prof. Marzena Dębska

JOANNA PODGÓRSKA: – Są jeszcze wśród młodych medyków szaleńcy, którzy wybierają specjalizację ginekologiczno-położniczą?
MARZENA DĘBSKA: – Są, ale coraz częściej wybierają specjalizacje, gdzie ryzyko jest znacznie niższe, a jeszcze można nieźle zarobić, takie jak medycyna estetyczna, dermatologia czy okulistyka... W ginekologii i położnictwie nie dość, że odpowiedzialność podwójna – za matkę i dziecko, to jeszcze jest ciągła presja – polityczna i ideologiczna.

Polityka 47.2021 (3339) z dnia 16.11.2021; Społeczeństwo; s. 32
Oryginalny tytuł tekstu: "Misja zagrożona dożywociem"
Reklama