Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Trump wydał dekret. Na granicy z Meksykiem stanie mur

Mur na granicy amerykańsko-meksykańskiej jednak powstanie. Prezydent Trump wydał odpowiedni dekret. Mur na granicy amerykańsko-meksykańskiej jednak powstanie. Prezydent Trump wydał odpowiedni dekret. Gage Skidmore / Flickr CC by 2.0
To już pewne. Donald Trump wydał rozporządzenie, na mocy którego ruszy budowa muru na granicy z Meksykiem.

Prezydent Trump podpisał dekret o rozpoczęciu budowy zapory wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej liczącej 2 tys. mil. Spełnia tym samym obietnicę z kampanii wyborczej. Prócz zapowiedzi zapory Trump uderza w migrację z krajów objętych wojnami domowymi. A także w miasta amerykańskie tolerujące nielegalnych imigrantów.

Ciosy rozdane przez nowego prezydenta pomogą mu politycznie i wizerunkowo w oczach jego wyborców i zwolenników, ale przeciwników umocnią w przekonaniu, że Ameryka wielkości na tym nie odzyska, za to przysporzy sobie wrogości.

Trump podpisał dekret przed mającym nastąpić w tych dniach spotkaniem z prezydentem Meksyku. To zakrawa na prowokację. Podobnie jak ponowne zapewnienie z ust Trumpa, że Meksyk w jakiejś formie, „może skomplikowanej”, zrefunduje Amerykanom koszty budowy. Trump szacuje je na 8 mld dolarów, ale eksperci na ok. 16 mld. Nie trzeba dodawać, że Meksykanie przysięgają, że nie zapłacą ani centa.

W Meksyku zapowiedź wzniesienia zapory wywołała od razu gwałtowną krytykę jako akt rasistowski i ksenofobiczny. A także bezsensowny ekonomicznie, bo utrudniający dopływ robotników sezonowych z Meksyku do przygranicznych stanów.

Zamiast zapory potrzebna jest dyskusja o tym, jak skutecznie zreformować politykę imigracyjną i wizową. Trudno się z tymi opiniami nie zgodzić, jeśli popatrzy się na problem w miarę spokojnie, racjonalnie, bez uprzedzeń.

Ale Trump nie byłby sobą, gdyby tak patrzył na świat.

Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną