Świat

Morawiecki i Kaczyński straszą UE, Bruksela obawia się Orbána

Viktor Orbán i Mateusz Morawiecki na szczycie Grupy Wyszehradzkiej Viktor Orbán i Mateusz Morawiecki na szczycie Grupy Wyszehradzkiej Krystian Maj / Kancelaria Prezesa RM
Prawnie możliwe jest skonstruowanie Funduszu Odbudowy bez Polski i Węgier i prowizoria budżetowe. Ale Bruksela nie szykuje jeszcze takiego scenariusza.

Mateusz Morawiecki już oficjalnie ostrzegł, że Polska może zablokować budżet i Fundusz Odbudowy z powodu powiązania go z praworządnością. Ale dla Brukseli nowością jest to, że pismo polskiego premiera jest „mało kategoryczne”.

Gróźb weta oczekiwano. Kilka dni temu wysunął ją pisemnie Viktor Orbán. Czwartkowy list od Morawieckiego jest znacznie łagodniejszy. – Nie tak kategoryczny jak ten od Orbána. Nie tak straszny – słyszymy od naszych rozmówców w unijnych instytucjach.

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020