Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Świat

Drugie weto odwołane. Polska za przyspieszeniem klimatycznym UE

Polska jest za przyspieszeniem klimatycznym UE. Polska jest za przyspieszeniem klimatycznym UE. Maksym Diachenko / Unsplash
Premier Mateusz Morawiecki odwołał drugie polskie weto i zgodził się na zaostrzenie celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku. W zamian Polska liczy na dodatkowe pieniądze.

Unijni przywódcy zatwierdzili dziś podwyższenie celu zbijania redukcji gazów cieplarnianych w całej Unii z dotychczasowych „co najmniej 40 proc.” do 55 proc. (w porównaniu z 1990 r.). „Unia pozostaje na drodze do neutralności klimatycznej w 2050 r.” – powiedział dziś Charles Michel, szef Rady Europejskiej.

Czytaj także: Smog może zwiększać śmiertelność koronawirusa

Morawiecki przed wyborem

Jednomyślną decyzję podjęto dziś rano po około 10 godz. nocnych sporów, kiedy zapisy o klimacie samotnie blokował premier Mateusz Morawiecki. Domagał się jasnych decyzji w sprawie dodatkowego finansowania z Funduszu Modernizacyjnego UE, ale inne kraje nie chciały składać teraz konkretnych zobowiązań.

Polski premier dostał wiec ogólne zapisy, z których wynika polepszenie polskich wpływów z tego Funduszu. I zapewnienie w pisemnych wnioskach szczytu, że przy dalszych kluczowych reformach w sprawie emisji CO2 będą debaty na forum Rady Europejskiej, a w tym gronie decyduje się przez jednomyślność.

W piątek rano Morawiecki już wiedział, że jeśli się nie zgodzi, to cel 55 proc. oficjalnie poprze cała reszta krajów Unii bez Polski. To drugie wyjście rodziłoby ryzyko, że UE zaczęłaby uchwalać kluczowe przepisy o CO2 w zwykłej, większościowej procedurze legislacyjnej (wtedy Polska byłaby przegłosowywana).

Zdecydowano też o ponaglaniu Komisji Europejskiej, by opracowała projekt „granicznej opłaty węglowej”. Chodzi o nakładanie jej na towary importowane do Unii i produkowane w krajach nierespektujących porozumienia paryskiego o walce z kryzysem klimatycznym (to daje im cenową przewagę).

Czytaj także: Kominka i grilla na Mazowszu bezkarnie już nie rozpalisz

Holandia zadowolona

Wszystkie te rozstrzygnięcia były możliwe dzięki odblokowaniu przez Polskę i Węgry w czwartek nowego siedmioletniego budżetu UE, który ma współfinansować transformację energetyczną. Dziś różne strony sporu o „pieniądze za praworządność” przekonywały, że czwartkowy kompromis polegający na politycznym „opakowaniu” tego rozporządzenia to ich sukces. „Polska i Węgry chciały zmienić projekt rozporządzenia, ale to im się nie udało” – przypominał holenderski premier Mark Rutte.

Ponadto na szczycie UE dano zielone światło do przedłużenia sankcji gospodarczych wobec Rosji (za wojnę w Donbasie) o kolejne pół roku, czyli do końca lipca 2021 r.

Czytaj też: Smog, wróg serca i płuc

Więcej na ten temat
Reklama

Warte przeczytania

Czytaj także

Nauka

Ziemia: matka dobra czy patologiczna? Zmarł słynny twórca idei Gai

W wieku 103 lat odszedł James Lovelock, pomysłodawca idei Gai. Sformułowana przez niego pół wieku temu hipoteza, że Ziemia jest jak wielki organizm, na pewno go przeżyje. Szokowała, kusiła – i nadal wywołuje gorące naukowe spory.

Marcin Ryszkiewicz
09.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną