Świat

Misja Błaszczaka. Po co prominentny polityk PiS leci do Waszyngtonu

Minister obrony narodowej Mariusz Blaszczak Minister obrony narodowej Mariusz Blaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej
Mariusz Błaszczak będzie się starał zrobić wrażenie, jakby PiS nie dopuścił się ataku na wolne media, nie zrujnował zaufania do wymiaru sprawiedliwości i służb mundurowych, nie podważył wiarygodności Polski jako członka zachodniej społeczności państw demokratycznych i praworządnych. Szef MON nie będzie uprawiał wysublimowanej dyplomacji – pokaże aktywność w NATO i pęczniejący portfel zamówień.

Czy relacje polsko-amerykańskie, zepchnięte przez rząd PiS na groźną krawędź za sprawą ataku na TVN, odzyskają jako taką stabilność? W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że Waszyngton zaaprobował kandydaturę Marka Magierowskiego na nowego ambasadora, co zapewne może oznaczać też przyjazd do Warszawy amerykańskiego wysłannika Marka Brzezinskiego. W piątek odmrożona została linia do Białego Domu – rozmowę odbyli prezydenccy doradcy do spraw bezpieczeństwa. Połączenie miało trwać kilkadziesiąt minut, odbyło się z inicjatywy Jake′a Sullivana i dotyczyło spraw dwustronnych, regionalnych i europejskich – od NATO

 • Donald Trump
 • Joe Biden
 • Mariusz Błaszczak
 • MON
 • USA
 • Warte przeczytania

  Reklama

  Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

  Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
  By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

  Informacja o RODO

  Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Czytaj także

  Fotoreportaże

  Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

  Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

  Marta Polny
  28.09.2021