„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Chińska broń hipersoniczna. Ameryka ma się czego bać

Chińskie pociski DF-ZF prezentowane podczas parady wojskowej w 70. rocznicę ChRLD, 2019 r. Chińskie pociski DF-ZF prezentowane podczas parady wojskowej w 70. rocznicę ChRLD, 2019 r. Zoya Rusinova / TASS / Forum
Gen. Mark Milley, szef Połączonego Komitetu Szefów Sztabów, czyli najwyższy stopniem wojskowy USA, wyraził poważne zaniepokojenie rozwojem chińskiej broni hipersonicznej. Czasami Amerykanie nie mogą uwierzyć, że ktoś na świecie wyprzedza ich na polu militarnym.

Warto chyba na początku wyjaśnić, co to jest broń hipersoniczna – to bardzo specyficzny typ rakiety. Porusza się z niezwykłą prędkością, a dzięki temu, że leci w atmosferze i może manewrować, jej trafienie i zestrzelenie jest prawie niemożliwe.

Broń hipersoniczna, czyli jaka

Co to znaczy „z niezwykłą prędkością”? To wartości zbliżone do 7–10

 • Chiny
 • Okiem pilota
 • Rosja
 • USA
 • Warte przeczytania

  Reklama

  Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

  Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
  By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

  Informacja o RODO

  Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Czytaj także

  Kraj

  Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

  Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

  Rafał Kalukin
  03.12.2020