Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

96. dzień wojny. Jak obsłużyć czołg krok po kroku. Przed Ukrainą kluczowe tygodnie

Ukraina wbrew pozorom ma pod ręką znaczne rezerwy osobowe. Donbas, 29 maja 2022 r. Ukraina wbrew pozorom ma pod ręką znaczne rezerwy osobowe. Donbas, 29 maja 2022 r. Carlos Barria / Reuters / Forum
Dużo ostatnio się mówi o dostawach broni dla Ukrainy. Co to za broń i jak zmieni sytuację? I dlaczego Ołeksij Arestowycz, doradca kancelarii prezydenta Ukrainy, przekonuje, że nowe jednostki będą w gotowości pod koniec czerwca?

Tym razem starcia w Siewierodoniecku nie dały Rosjanom żadnych konkretnych zysków terenowych. O stratach obu stron trudno mówić, bo nie są znane wiarygodne dane. Przenosząc doświadczenia z dotychczasowych walk miejskich, można przypuszczać, że rosyjskie są znaczące – obrońcy mają tu z reguły większą przewagę nad atakującymi niż na otwartej przestrzeni.

Rosjanie zwyczajowo przeprowadzili natarcie z Iziumu w kierunku Słowiańska i zgodnie z utartą już tradycją zostali odparci. Niedługo zacznie to przypominać slalom gigant pomiędzy własnym zniszczonym sprzętem porzuconym tu po poprzednich atakach. Nie ma komu go ściągać, bo ukraińskie traktory pracują już w polu, poza tym za mocno tu strzelają, a ruski złom nie jest wart narażania życia. Przyjdzie czas, że wszystko to pojedzie do jakiejś huty na przetopienie.

Czytaj też: Kadyrowcy wojują dla Putina. I grożą Polsce

Donbas. Impas

Drugi silny atak Rosjanie przeprowadzili 29 maja w miejscowości Bohorodyczne ok. 30 km na południowy wschód od Iziumu. Próbowali sforsować Doniec ok. 30 km na północny wschód od Słowiańska. Oczywiście też zostali odparci. Obronę trzyma tu ukraińska 57. Brygada Zmechanizowana im. Koszogo Otamana Kostia Gordienka, a naciera 30. Brygada Zmechanizowana spod Samary z 2. Armii Gwardii z Centralnego Okręgu Wojskowego, a niewykluczone, że też 5.

Reklama