Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

112. dzień wojny. Wsparcie lotnicze to piekielnie trudna robota. U Rosjan kuleje

Irpień, 9 maja 2022 r. Irpień, 9 maja 2022 r. Carol Guzy / Zuma Press / Forum
Ciężkie walki toczą się w Siewierodoniecku i trwa nieustanny ostrzał artyleryjski. Na froncie niewiele się więc zmienia, obie strony ponoszą duże straty. Co by to dało, gdyby Ukraina otrzymała większe wsparcie lotnicze dla swoich wojsk?

Niepokojące doniesienia z Siewierodoniecka: Rosjanie odcięli podobno silną ukraińską obronę w zakładach Azoty od reszty miasta. Byłaby to zła wiadomość, bo znaczyłaby, że nie ma teraz szans na ewakuację rannych, ograniczona byłaby też możliwość dostarczania zaopatrzenia do tego ogniska oporu.

Pocieszające, że z chwilą zniszczenia mostów na Dońcu, na wypadek gdyby Siewierodonieck padł, Rosjanie będą musieli podjąć forsowanie rzeki, walczyć o przyczółki na drugim brzegu i utrzymanie mostów pontonowych, które z pewnością będzie ostrzeliwać ukraińska artyleria.

Po lewej Doniec, po prawej gęsty las

Rosjanie kontynuują przerzut sił na północny zachód od Siewierodoniecka, na wprost Siewierska, przez który wiedzie jedyna teraz droga do zaopatrywania Lisiczańska. Gdyby udało im się sforsować Doniec z rejonu Kreminnej na północny zachód od Rubiżnego, mogliby uderzyć na Siewiersk i przeciąć tę drogę. Gdyby doszli dalej na południe i spotkali się z wojskami nacierającymi spod Popasnej, okrążyliby całe zgrupowanie Ukraińców w Siewierodoniecku i Lisiczańsku. Na szczęście ukraińskie dowództwo jest świadome tego zagrożenia i podejmuje kroki: rozbudowuje obronę skierowaną frontem na północ. Na razie cały ten rejon jest silnie ostrzeliwany przez rosyjską artylerię.

Na południowy wschód od Iziumu, pomiędzy nim a Łymanem, Rosjanie zdobyli już 12 czerwca dużą wieś Bohorodyczne nad brzegiem Dońca (po jego południowej stronie). Teraz gromadzą siły zapewne po to, by dokonać ataku od północy na Słowiańsk. Dowództwo ma nadzieję obejść od wschodu silną obronę zorganizowaną wzdłuż głównej drogi Izium–Słowiańsk, która wydaje się nieprzemakalna.

Reklama