Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

113. dzień wojny. Wyobraźcie sobie, co czują Rosjanie za sterami Su-25

Zestrzelony rosyjski Su-35S w obwodzie kijowskim, 3 kwietnia 2022 r. Zestrzelony rosyjski Su-35S w obwodzie kijowskim, 3 kwietnia 2022 r. General Staff of the Armed Forces of Ukraine / Forum
Na frontach bez znaczących zmian, ale intensywność walk nie słabnie. Wciąż dominuje artyleria, tymczasem sprawne i właściwie użyte lotnictwo naprawdę mogłoby wpłynąć na przebieg wojny.

Pod Charkowem front przesuwa się nieznacznie w okolicy linii Rubiżne (nie mylić z Rubiżnem w obwodzie ługańskim)–Izbickie–Wesele–Borszczowa–Dementiwka–Prudianka–Udy. Tylko Ternowa trafiła znów pod rosyjską kontrolę. Można powiedzieć, że linia frontu wije się tu jak wąż, to w jedną stronę, to w drugą.

W okolicach Iziumu rozwija się zaś ciekawa sytuacja. Według niektórych informacji Ukraińcy prowadzą działania w lasach na zachód od miasta. Są to przypuszczalnie grupy specjalsów. Nie wprowadza się tu większych sił, by nie alarmować Rosjan i nie wywołać ich silnej reakcji. Chodzi o pozbawienie zaopatrzenia wojsk walczących w okolicach Słowiańska i Barwinkowego.

Na osi Izium–Słowiańsk Rosjanie z kolei znów zrobili nieznaczne postępy. Po zdobyciu miejscowości Dowieńki, Pasika i Bohorodyczne ciężar walk spadł na Dołynę i Krasnopylię na głównej drodze Izium–Słowiańsk.

Dalej na wschód linia frontu oparła się o Doniec, ale mimo spadku poziomu wód Rosjanie niespecjalnie starają się sforsować rzekę. Zaobserwowano przy tym, że gromadzą się w okolicach Bilohoriwki na północ od Siewierska. Typowa rosyjska taktyka: nie udało się – trzeba spróbować jeszcze raz, najlepiej w tym samym miejscu.

Tymczasem Ukraińcy nadal bronią się na terenie Azotów w Siewierodoniecku, a pojawiają się niepotwierdzone doniesienia, że są obecni także poza zakładami. Nadal mają możliwość, choć ograniczoną, zaopatrywania się przez Doniec.

Reklama