Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

118. dzień wojny. Dlaczego Putin stracił cierpliwość i zaatakował

Rosyjski żołnierz w Mariupolu Rosyjski żołnierz w Mariupolu Vladimir Gerdo / TASS / Forum
Ukraiński resort obrony twierdzi, że najbliższy tydzień będzie przełomowy. Czekając na ten przełom, cokolwiek oznacza, warto jeszcze raz przyjrzeć się Donieckiej Republice Ludowej i zastanowić, kiedy Putin uznał, że inwazja jest nieunikniona.

Rosjanie umocnili się niestety w Siewierodoniecku – zajęli właściwie całe miasto bez zakładów Azoty. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar ujawniła, że według danych wywiadu rosyjskie dowództwo dostało jasne zadanie: ma do 26 czerwca opanować obwód ługański. Dlatego wojska agresora zintensyfikowały działania w Doniecku i rejonie Popasnej.

Na południe od Lisiczańska w ręce wroga wpadła zaś przypuszczalnie wieś Toszkiwka, co teoretycznie otwiera drogę na skraj miasta. Teraz walki toczą się pod Biłą Gorą przylegającą do niego od południa. Szczęśliwie Rosjanie mają na zachód od siebie wzgórza, z których Ukraińcy mogą ich skutecznie ostrzeliwać.

Tymczasem kolejne ataki na Słowiańsk spod Iziumu znów zostały odparte, podobnie jak silne natarcie w rejonie Bachmut–Popasna – tu agresor nie ruszył się o włos. Pod Charkowem Ukraińcy posunęli się gdzieniegdzie nieznacznie ku rosyjskiej granicy. Nieznane są ich postępy pod Chersoniem. Informacje płynące z południowego frontu są wyjątkowo skąpe, nie licząc ogólnikowych stwierdzeń, że Rosjanie szykują obronę, rozbudowując swoje pozycje, a Ukraińcy przechodzą do kontrofensywy na kierunku chersońskim i zaporoskim.

Czytaj też: Bezzębne aligatory. Rosyjskie śmigłowce nie dają rady

.Karolina Żelazińska/Forum.

DRL. Wiecie, co się stało z Barabaszem?

Doniecka Republika Ludowa jest królestwem

  • FSB
  • Rosja
  • Ukraina
  • wojna w Ukrainie
  • Reklama