Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

151. dzień wojny. Czy Rosjanie wiedzą, co to jest ekonomia wysiłku?

Zniszczony rosyjski czołg w miejscowości Wielika Dymerka (okolice Kijowa), 22 lipca 2022 r. Zniszczony rosyjski czołg w miejscowości Wielika Dymerka (okolice Kijowa), 22 lipca 2022 r. Valentyn Ogirenko / Reuters / Forum
Wygląda na to, że ukraińskie wojska podjęły ograniczoną kontrofensywę na Chersoń, ale Sztab Generalny prosi tu mieszkańców o dyskrecję. W oczekiwaniu na dobre wieści trzeba zapytać: czy Rosjanie wiedzą, na czym polega ekonomia wysiłku na wojnie?

Zacznijmy tradycyjnie od sytuacji na froncie. Pod Iziumem Rosjanie prowadzili ograniczone ataki. Zgodnie z zasadami sztuki wojennej postanowili też przeprowadzić rozpoznanie. Walczą tu już dwa miesiące i chyba najwyższy czas wybadać ukraińskie pozycje, by znaleźć w nich jakieś luki, słabsze punkty itd. Każde działanie ofensywne powinno poprzedzać solidne rozpoznanie, prowadzone dziś głównie przez drony, ale i zwiad naziemny: wojska poruszają się wówczas ostrożnie, zatrzymują, obserwują z ukrycia. No i właśnie Rosjanie doszli do wniosku, że fajnie byłoby co nieco rozpoznać. Wysłali pododdział pod Bohorodyczne nad Dońcem. Poruszał się jednak na tyle nieostrożnie, że wpadł w zasadzkę i został zlikwidowany. Rosyjska artyleria odwdzięczyła się ostrzałem wszelkich okolicznych wiosek.

Na kierunku Siewierska wróg ponownie zaatakował pozycje obronne w miejscowości Werchniokamjanśke, najwyraźniej z płonną nadzieją, że je przełamie. Nic z tego nie wyszło. Okolice zostały jednak ostrzelane, uderzyło też lotnictwo.

Czytaj też: „HIMARS o’clock”, czyli dlaczego Rosjanom brakuje amunicji i paliwa

Na wschód od Bachmutu Rosjanie także prowadzili rozpoznanie: powietrzne, ale i naziemne (przeprowadzili jeden atak o charakterze rozpoznania bojem). Najwyraźniej któryś z wyższych dowódców przypomniał sobie tę akademicką wiedzę. To bardzo ułatwia planowanie ataków, kiedy się wie, gdzie jest nieprzyjaciel. Podobnie na północ od Doniecka – tylko rozpoznanie i ostrzał.

Reklama