Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

152. dzień wojny. Wilki, jeże, osy. Gdzie są ci genialni rosyjscy dowódcy?

Rosyjski konwój wojskowy. Okolice Zaporoża, 23 lipca 2022 r. Rosyjski konwój wojskowy. Okolice Zaporoża, 23 lipca 2022 r. Alexander Ermochenko / Reuters / Forum
Niemoc Rosjan kontrastuje z wypowiedzią premiera Węgier Viktora Orbána, który stwierdził, że Ukraina nie może wygrać, więc wysyłanie jej uzbrojenia to marnotrawstwo. Mamy teraz do czynienia z pewnym przesileniem. Potem sytuacja musi się wyklarować w jedną lub drugą stronę.

W rejonie Słowiańska Rosjanie prowadzili anemiczne ataki bardzo niewielkimi siłami. Można by je uznać za rozpoznanie bojem, gdyby nie to, że walczą tu już prawie trzy miesiące, więc powinni dobrze znać rozmieszczenie ukraińskich pozycji. Te szturmy przejdą chyba do legendy, zupełnie jak alianckie ataki nad Sommą w czasie I wojny światowej.

Ataki w kierunku Siewierska wyglądają z kolei tak, że czytelnicy w końcu zaczną podejrzewać, iż fragmenty na ten temat przepisuję z poprzednich tekstów. Cóż, Rosjanie są tak pomysłowi, że za każdym razem muszę pisać prawie to samo... A zatem: z Werchniokamjanka zmontowali nieudany atak w stronę położonego 5 km od Siewierska osiedla Werchniokamjanśke. Drugi atak na te pozycje wyprowadzili od północnego wschodu (z Biłohoriwki). Podobnie w rejonie Bachmutu: znów usiłowali zdobyć pozycje w Wuhlehirskiej Elektrociepłowni, gdzie wciąż skutecznie bronią się ukraińskie wojska. Oczywiście we wszystkich tych miejscach rosyjska artyleria prowadziła ostrzał, ale intensywność ognia jest wielokrotnie mniejsza niż jeszcze trzy tygodnie temu. Kolejny magazyn amunicji wyleciał w powietrze w Gorłowce na wschód od Doniecka, a to wroga paraliżuje.

W rejonie Chersonia Ukraińcy coraz głośniej mówią o kontrofensywie, odcinając ten obszar inteligentnie, uszkadzając wszystkie mosty w ten sam sposób, przypuszczalnie pociskami kierowanymi GPS typu Excalibur (jak na HIMARS-a uszkodzenia są zbyt „delikatne”). Wybite dziury umożliwiają ruch pieszy i samochodowy, ale nie pozwalają na przemieszczanie się ciężarówek i sprzętu wojskowego.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama