Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

186. dzień wojny. Rosji SRU nie wychodzi. To podstawa na polu walki

Rosyjscy żołnierze na międzynarodowych manewrach w Kaliningradzie, 17 sierpnia 2022 r. Rosyjscy żołnierze na międzynarodowych manewrach w Kaliningradzie, 17 sierpnia 2022 r. Vitaly Nevar / Reuters / Forum
Rosjanie przerzucają w pobliże Ukrainy świeżo sformowany 3. Korpus Armijny. Co ciekawe, dostał nowoczesny sprzęt, ale chyba tylko dla efektu propagandowego. Szkolenie żołnierzy trwało krótko. Na kursach korespondencyjnych pewnie nauczyliby się więcej.

Tym bardziej nie sądzimy, że rosyjscy żołnierze są zdolni do prowadzenia działań w zgodzie z regułami sztuki wojennej. To dobra okazja, by przypomnieć jedną z najważniejszych zasad, a zarazem najtrudniejszych do pojęcia i realizacji. Nazywa się synergia, a wynika z samej teorii pracy systemu. Ściągnięci z Dalekiego Wschodu bezrobotni mieszkańcy wsi, ludzie pozbierani z ulic, niedawni podopieczni służby penitencjarnej i dresiarze przyciągnięci wysokimi zarobkami mają raczej nikłe pojęcie na ten temat.

3. Korpus: zbieranina przypadkowych ludzi

3. Korpus Armijny to istna zbieranina ludzka. Na zdjęciach opublikowanych w rosyjskich źródłach widać cały przekrój prowincji, przeważnie osoby w wieku słabo kojarzonym z wojskiem, bliżej dziadka niż ojca. Większość nie wygląda na zbyt sprawnych fizycznie. Skąd ich wytrzasnęli? W dodatku cały 3. Korpus Zmechanizowany cierpi na brak doświadczonych podoficerów. To z tej bandy wybiorą dowódcę drużyny, a może nawet plutonu, bo oficerów też brakuje.

A teraz najlepsze. Tej zbieraninie – pewnie nie wszyscy są piśmienni – po przykrótkim szkoleniu wręczono najlepszy sprzęt, jaki Rosja ma. W tym najnowsze bojowe wozy piechoty BMP-3, które choć wadliwe, robią wrażenie siłą uzbrojenia. Wymagają dużego zapasu różnorodnej amunicji, co owocuje pięknymi wybuchami w przypadku trafienia w nie. Jak mamy zły humor, wrzucamy w YouTube hasło „BMP-3 hit” i od razu się poprawia.

Korpus dostał też czołgi T80BW i T-90M.

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama