Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

208. dzień wojny. My mamy NATO, Rosja ZATO. A na front wysyła sadystów

Żołnierze rosyjskiej marynarki w Sewastopolu na okupowanym Krymie, 31 lipca 2022 r. Do 1990 r. było to miasto zamknięte. Żołnierze rosyjskiej marynarki w Sewastopolu na okupowanym Krymie, 31 lipca 2022 r. Do 1990 r. było to miasto zamknięte. Stringer / AFP / EAST NEWS
Rosjanie stracili kompletnie zdolność ofensywną, ale i inicjatywę strategiczną. Każdy normalny kraj wycofałby się z Ukrainy, ale to nie jest normalny kraj. Świadczą też o tym tzw. miasta zamknięte (ZATO), osobliwość Rosji (i ZSRR), ChRL czy Korei Północnej.

Rosyjskie wojska coraz bardziej przypominają zlepek przypadkowych elementów ubranych w mundury. Pojawiają się na froncie różne regionalne bataliony ochotnicze, sformowane na nie wiadomo jakiej podstawie prawnej i de facto nienależące do sił zbrojnych, bo są rekrutowane i opłacane przez poszczególne podmioty administracyjne (republiki, kraje itd.). Wojskowa kasa odmawia im wypłaty dodatków przysługujących żołnierzom, dostają tylko podstawowy żołd, a wszelkie nadwyżki mają im wypłacać organa lokalnej administracji. Ciekawe, jak taki ochotnik spod Władywostoku, tkwiący na posterunku w jakiejś wsi pod Chersoniem, ma zwrócić się do właściwego urzędu we Władywostoku i wyjaśnić swoją sprawę. Teraz to już utknął na dobre, nosi mundur i wykonuje rozkazy, bez dyskusji! Niezła wtopa, co? Informacje na ten temat płyną przez rosyjskie Telegramy i VK (dawniej WKontaktie), co nie zachęca potencjalnych „ochotników”, by zaciągali się masowo do tego pseudowojska.

Ale co tam pieniądze. Co prawda rzecz ważna, ale zdrowie ważniejsze, tymczasem niby-żołnierzom służby medyczne rosyjskiej armii odmawiają pomocy, bo nie figurują w centralnej ewidencji Głównego Zarządu Kadr MO, a zatem nie ma podstaw prawnych, żeby im jej udzielić.

Niby-żołnierze w pseudoarmii

Dlatego coraz częściej zaciąg do różnych formacji i prywatnych formacji militarnych (osławiona Grupa Wagnera nie jest, jak się okazuje, jedyna), za które odpowiada GU Sztabu Generalnego SZ Rosji (niegdyś GRU), prowadzony jest w więzieniach. Oczywiście nie ma głupich; jeśli ktoś siedzi za pospolitą kradzież, pobicie czy spowodowanie wypadku „pod wpływem”, to woli garować, odpękać ze dwa lata w tiurmie, niż polec na polu chwały w Ukrainie.

Reklama