Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

221. dzień wojny. Hełmofon jak z „Czterech pancernych”. Czego nie ma rosyjski żołnierz?

Porzucone rosyjskie czołgi we wsi Kurylówka w obwodzie charkowskim. 1 października 2022 r. Porzucone rosyjskie czołgi we wsi Kurylówka w obwodzie charkowskim. 1 października 2022 r. Forum
Dobre wieści z frontu. Prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Ukraińcy zdobyli Łyman i kilka okolicznych miejscowości. Walczyły tu m.in. dwa rosyjskie bataliony rezerwowe, których wyposażenie wołało o pomstę do nieba. Czego nie dostają żołnierze Putina?

Łyman w ukraińskich rękach wywołał sporą wściekłość u Rosjan. To był taki punkt oparcia w północnej części Donbasu, który wciąż dawał im nadzieję na okrążenie zgrupowania przeciwnika pod Siewierskiem. Oczywiście gdyby nieszczęsne próby przełamania obrony pod Bachmutem dały w końcu rezultat. Nie bez przyczyny Rosjanie codziennie ruszają do szturmu na Zajcewe, Sołedar i Bachmuckie i giną tu jak muchy. A teraz kicha. Łyman stracony, wojska odepchnięte w sam róg Donbasu, pod Kreminnę. W dodatku Ukraińcy wchodzą od północy w obwód ługański, który przez moment w całości był w rękach okupantów.

A zatem batalion BARS-13 wycofał się spod Łymania aż do Kreminnej, przy czym są to resztki, wielu żołnierzy poległo lub wzięto do niewoli. Według rosyjskich doniesień ukraińskie wojska pojawiły się we wsiach Jampoliwka i Terny po wschodniej stronie rozlewisk Żerebca, na północny wschód od Łymania, i kontynuują natarcie na wschód (w kierunku Kreminnej i Rubiżnego od strony północnej).

Czytaj też: Kto rozwalił rurę na dnie Bałtyku? Nagle nas olśniło!

Kluczem teraz staje się Starobielsk

I jeszcze jedno. Mówi się, że Łyman to ważny węzeł kolejowy, a jego strata sprawi Rosjanom problem. Wiadomo, że zużywają wielkie ilości zaopatrzenia, więc bardzo dużo wożą koleją. Ale spójrzmy na mapę. Z Łymania wychodzą trzy linie kolejowe. Jedna prowadzi na południowy wschód, do trzymanego przez Ukraińców Siewierska. Druga na południowy zachód – do trzymanego przez Ukraińców Słowiańska. I trzecia na północ – do trzymanego przez Ukraińców Kupiańska. Co zatem oznacza dla Rosjan utrata „ważnego węzła kolejowego w Łymanie”?

Reklama