Świat

217. dzień wojny. Kto rozwalił rurę na dnie Bałtyku? Nagle nas olśniło!

Rosyjski okręt podwodny B-806 „Dmitrow”, jedyny, jaki został obecnie na Bałtyku. Rosyjski okręt podwodny B-806 „Dmitrow”, jedyny, jaki został obecnie na Bałtyku. Anatoly Medved / TASS / Forum
Że ktoś dokonał sabotażu na rurociągach Nordstream 1 i 2, nie ulega wątpliwości, pozostaje tylko pytanie: kto? Nie jest takie oczywiste, że zrobili to Rosjanie, w dodatku paradoksalnie może to pomóc Ukrainie. Oczywiście oskarżenie Ukrainy o ten sabotaż jest raczej niedorzeczne, ale sprawa jest niezwykle ciekawa.

Zacznijmy od tego, co dzieje się na frontach. Okazuje się, że w obwodzie charkowskim ukraińskie wojska wciąż posuwają się powolutku naprzód. Wczoraj zajęto dużą wieś Tawilżanka, na wschód od Dworicznego, co oznacza, że ukraiński przyczółek na wschodnim brzegu rzeki Oskił ma tu już ok. 5 km szerokości i ze 4 km głębokości.

Ukraińskie wojska, które w rejonie Kupiańska trzymają już pewnie też wschodnią stronę miasta oraz jego południowo-wschodnią odnogę, znaną jako Kupiańsk-Wuzłowyj (czyli węzłowy ze względu na wielką stację kolejową, jaka się tu znajduje), nacierają też dalej. Geolokalizowane zdjęcia pokazały, że zdobyto wieś Kuryliwkę, dokładnie na wschód od Kupiańsk-Wuzłowyj, oraz Podoły, Kuczeriwkę i Petropawliwkę, położone na wschód od głównej, wschodniej części Kupiańska.

I wreszcie jeśli chodzi o trzeci przyczółek na wschodniej stronie rzeki Oskił, Ukraińcy pewnie uchwycili całą trasę od miasta Oskił przez Rubci do Łozowego, a obecnie kończą oczyszczać z Rosjan kolejną wieś położoną po wschodniej stronie rzeki, na północ od Łozowe–Pisky–Radkiwśki. Ukraińcy wyszli też z atakiem z Łozowego w kierunku na wschód i ich obecność została potwierdzona we wsi Korowii Jar leżącej na drodze Łozowe–Łyman. Na tej drodze jest dość ciekawa przekładanka, bowiem we wsiach Szandryhołowe i Nowoseliwka nadal siedzą separatyści z Ługańszczyzny, natomiast na południe od nich w Jarowej i w miasteczku Drobyszewe pozycje zajmują ukraińskie wojska. Kawałek dalej na południowy wschód jest Łyman, gdzie broni się m.in. rosyjski batalion zorganizowanych rezerw BARS-13 – powołany w ramach rosyjskich narodowych sił rezerwy znanych jako BARS.

Reklama