Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

225. dzień wojny. Putin ma już tylko jedną opcję. Kto mu uwierzy, ten przepadł

Rosyjski test pocisku balistycznego RS-24 Jars ICBM na Kamczatce, 19 lutego 2022 r. Rosyjski test pocisku balistycznego RS-24 Jars ICBM na Kamczatce, 19 lutego 2022 r. Russian Defence Ministry / TASS / Forum
Rosjanie cofają się pod naporem ukraińskich wojsk. Putin wyczerpał już swoje opcje, a Ukraina i wspierający ją Zachód mają jeszcze cały ich wachlarz. Co się w tej sytuacji może wydarzyć?

Rosjanie właściwie całkowicie wycofali się z obwodu charkowskiego. Zostali odepchnięci od rzeki Oskił z wyjątkiem krótkiego, ok. 25-km odcinka przy samej granicy z Rosją. Broniące się tu 3. Wiślańska Dywizja Zmechanizowana i 144. Jelnińska Dywizja Zmechanizowana Gwardii, obie z 20. Armii Gwardii Zachodniego Okręgu Wojskowego, powolutku oddają teren. Obie są już cieniem dawnych potęg (jeśli kiedykolwiek można było tak mówić) – 3. dywizja uciekała spod Iziumu, tracąc większość sprzętu i żołnierzy, 144. walczyła natomiast częścią sił pod Łymaniem i też wyszła z tego mocno poharatana.

O sławetnej 1. Armii Pancernej Gwardii w ogóle nie słychać; jej resztki siedzą na tyłach, w rejonie Starobielska, uzupełniane rekrutami. Przypomina to nieco jednostki oficjalnie nazywane „milicją narodową” (narodnoje opołczenie, NO), złożone ze zwerbowanej pospiesznie ludności, ubranej w mundury i bez żadnego szkolenia rzucanej na front, gdzie padały jak muchy. 1. Moskiewska Dywizja NO Leninskiego Regionu poległa pod Spas-Demiańskiem, 2. Dywizja NO Stalinskiego Rajona została zmieciona pod Wiaźmą, 3. Leningradzka Dywizja NO Fruzenskiego Rajona – padła pod Ołońcem. Niemcy niszczyli je po kolei, bo ci „żołnierze” nie umieli walczyć, choć trzeba przyznać, że przynajmniej motywacja w nich była.

Czytaj też:

  • broń jądrowa
  • Rosja
  • Ukraina
  • wojna w Ukrainie
  • Reklama