Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

243. dzień wojny. Putin straszy „brudną bombą”. Buuu! Logiki w tym za grosz

Emitowane w Enerhodarze przemówienie Putina. Obok mural przedstawiający pobliską elektrownię jądrową. 14 października 2022 r. Emitowane w Enerhodarze przemówienie Putina. Obok mural przedstawiający pobliską elektrownię jądrową. 14 października 2022 r. Alexander Ermochenko / Reuters / Forum
Rosjanom coś wyraźnie nie idzie. Z bólem serca, tudzież wszystkiego, co może boleć, przyznają, że muszą opuścić przyczółek chersoński, ale jakoś tak im żal. Straszą więc świat, wyskakując z ciemnego zaułka to tu, to tam i krzycząc: buuu! Najnowszy pomysł to tzw. brudna bomba.

23 października z samego rana rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wydzwaniał do swoich odpowiedników na Zachodzie i straszył ich, że Ukraina zastosuje „brudną bombę”. Większej bzdury dawno nie słyszeli, więc zdziwienie było potężne. Gdzie Ukraińcy mieliby tej bomby użyć? Na własnym terytorium czy rosyjskim? Zaśmieciliby w ten sposób swój kraj? Przecież to jak dokonać pewnej intymnej czynności na własny dywan w salonie. Rosję chcą zaatakować? Moskwę, Petersburg, Nowosybirsk, Czelabińsk, a może Władywostok?

Odpowiemy w dalszej części tekstu. Najważniejsze pytanie brzmi: po co Ukraińcy mieliby to robić i co by tym zyskali. Jaki byłby mechanizm oddziaływania na przeciwnika? Na szczęście główni sojusznicy, Amerykanie i Brytyjczycy, stanowczo odrzucili i potępili rosyjskie oskarżenia. Rządy Francji i Turcji nie wydały oficjalnych oświadczeń, ale też mają świadomość, że to oczywista bzdura.

Czytaj też: Mit Putina padł. Rosja nerwowo maskuje katastrofę na Krymie

Rosjanie usiedli pod Chersoniem

Na froncie tymczasem Rosjanie wciąż kontratakują, ale tracą teren (choć bardzo powoli). Poczynając od północy, ukraińskie wojska utrzymały pozycje naokoło Kupiańska, odpierając kolejne uderzenia. Zdobyły wieś Karmazyniwka ok. 12 km na południowy zachód od Swiatowego, kolejną już wieś na wschodnim brzegu Żerebca, i pewnie się tutaj usadowiły. Wszelkie wysiłki Rosjan zmierzające do wyrzucenia przeciwnika na zachodni brzeg rzeki spełzły na niczym.

Reklama