Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

283. dzień wojny w Ukrainie. Czy Rosja jest państwem terrorystycznym?

Jest kilka geolokalizowanych zdjęć, dzięki którym udaje się ustalić rzeczywisty przebieg linii frontu. Jest kilka geolokalizowanych zdjęć, dzięki którym udaje się ustalić rzeczywisty przebieg linii frontu. Celestino Arce / Zuma Press / Forum / Agencja Gazeta
Na frontach żadnych zmian nie ma, ale trochę się dzieje wokół samej Rosji. Czy jest to państwo terrorystyczne? Naszym zdaniem jest. Według Parlamentu Europejskiego jest państwem sponsorującym terroryzm. Co to za różnica?

Na frontach niestety walki nie ustają, ale nie dochodzi do zmian terytorialnych. Jest kilka geolokalizowanych zdjęć, dzięki którym udaje się ustalić rzeczywisty przebieg linii frontu.

Np. są zdjęcia z rosyjskiego ataku pancernego na wieś Perwomajśke, na północny zachód od ruin wsi Piski pod Donieckiem. Rosjanie twierdzą, że Perwomajśke zdobyli, a tymczasem zdjęcia z walk udało się zlokalizować w punkcie de facto położonym pomiędzy oboma wymienionymi wsiami. Z kolei na froncie północnym, w rejonie Swiatowego, Rosjanie twierdzą, że zajęli Stelmachiwkę. Dla odmiany z zewnętrznych, wschodnich obrzeży tej wsi są świeże zdjęcia, na których widać, jak rosyjscy żołnierze poddają się Ukraińcom z 92. Brygady Zmechanizowanej. Czy więc rosyjscy żołnierze faktycznie są w Stelmachiwce? Tak, zdecydowanie są, chyba że zostali już odwiezieni pod strażą do obozu jenieckiego.

Za czyje pieniądze działają terroryści

Pokazano też bardzo ładne filmy, na których można sobie obejrzeć, jak skutecznie wyprodukowane w Polsce działa samobieżne Krab kal. 155 mm młócą Grupę Wagnera pod Bachmutem. I bardzo dobrze, bo wspomniana organizacja, czyli prywatna firma militarna CzWK „Wagner”, została przez Parlament Europejski wpisana na listę organizacji terrorystycznych. I bardzo dobrze, bo bezwzględne kiziory od Prigożina dopuszczają się wszelkich możliwych zbrodni i to nie tylko w Ukrainie, ale też w Syrii i w niektórych konfliktach afrykańskich. O ile tam trudno stwierdzić, na czyje zlecenie działają, bo w Syrii np. firmę mógł

  • Ukraina
  • Władimir Putin
  • wojna w Ukrainie
  • Wołodymyr Zełenski
  • Reklama