Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

468. dzień wojny. Wielka powódź po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce. Co z ukraińską ofensywą?

Wysadzona przez Rosjan tama w Nowej Kachowce. 6 czerwca 2023 r. Wysadzona przez Rosjan tama w Nowej Kachowce. 6 czerwca 2023 r. Twitter
Rosjanie już wcześniej zaminowali tamę w Nowej Kachowce, ale tego, że ją wysadzą, nikt się nie spodziewał. Teraz, w obliczu bliskiego już ukraińskiego natarcia, tama wyleciała w powietrze, uniemożliwiając forsowanie Dniepru.
.Polityka .

Tradycyjnie Rosjanie zaczęli dzień od ataków pociskami skrzydlatymi i dronami Shahed na Kijów, ale były one dość anemiczne. Wszystkie zestrzelono.

Na północnym odcinku frontu rosyjskie natarcia znów osłabły, atakowano jedynie na Nowoseliwśke pod Swiatowem i na Biłohoriwkę na południe od Kreminnej. Natomiast pod Bachmutem nacierały ukraińskie wojska, posuwając się o ok. 1,5 km na północny zachód od miasta w kierunku wsi Orichowo-Wasyliwka; o kilkaset metrów pod Krasne-Iwaniwskie, tuż na zachód od Bachmutu; oraz ok. 1 km w rejonie Kliszcziwki, jakieś 7 km na południe od miasta.

Aby wzmocnić rejon Bachmutu ściągnięto 72. Brygadę Zmechanizowaną oraz słynną już 200. Peczengską Brygadę Zmechanizowaną Gwardii. Ta ostatnia niegdyś była jednostką arktyczną, ale teraz, po kilkukrotnym odtworzeniu w trakcie wojny, jest raczej jednostką rezerwową, wypełnioną ostatnio zmobilizowanymi i powołanymi oficerami rezerwy (wraz ze sprzętem ściągniętym z magazynów mobilizacyjnych). Natomiast 72. Brygada to jednostka, która powstała w pełni z rezerwistów latem i jesienią 2022 r. Wycofano ją spod Wuhłedaru, a dokładnie z rejonu na południowy zachód od tego miasta, czyli dokładnie tam, gdzie spadło niedawne ukraińskie uderzenie.

Wczoraj nastąpił atak ukraiński, dzięki któremu odzyskano wieś Nowodonieckie leżącą w połowie drogi między Wuhłedarem a miasteczkiem Wełyka Nowosiłka. Tego odcinka broni przetrzebiona i nie do końca uzupełniona 37. Budapesztańska Brygada Zmechanizowana Gwardii (36.

Reklama