Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

558. dzień wojny. Są pewne sygnały, że Ukraińcy zawalczą o Krym. Ale jak?

Linia frontu w Zaporożu Linia frontu w Zaporożu AA / ABACA / Abaca Press / Forum
Można zapytać: dlaczego Ołeksyj Reznikow musi odejść? Popularny na Zachodzie, sympatyczny minister obrony Ukrainy zostanie zdymisjonowany. To ważny komunikat dla świata.
.Polityka .

Tam, gdzie kończą się przedmieścia Doniecka, kończy się także front wschodni. Dalej zakręca na zachód i ciągnie się aż do Dniepru, tworząc front południowy, który można podzielić aż na cztery odcinki. Pierwszym z nich jest „Wołnowacha” w rejonie odpowiedzialności rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego. Walczą tu głównie siły rezerwowe, takie jak niedawno sformowana 11. Dywizja Obrony Terytorialnej Rosji (złożona z separatystów donieckich) oraz pułki zmechanizowane Donieckiej RL. O tym odcinku nie jest w mediach wcale głośno, a prawdopodobnie Ukraińcy poczynili tu niewielkie postępy, spychając wroga na skraj Szewczenki i Pawliwki. W odwecie Rosjanie próbowali zaatakować Wuhłedar, co według ukraińskich relacji skończyło się katastrofą i koniecznością odwrotu. Poza tym odcinek „Wołnowacha” jest statyczny i raczej taki pozostanie, dopóki sytuacja na sąsiednich pododcinkach się nie zmieni.

Jeszcze nie przełamanie

O wiele więcej dzieje się na odcinku „Zaporoże – wschód”, czyli w pasie ukraińskiego natarcia z Wełyki Nowosiłki w kierunku Kamianki. Rosjanie rzucili tu do obrony część 127. Dywizji Zmechanizowanej z 5. Armii, 5. Tacyńską Brygadę Pancerną Gwardii i 60. Brygadę Zmechanizowaną (z tej samej armii). Wsparcia udzielają im firma PMC „Sokół” oraz 336. Białostocka Brygada Piechoty Morskiej Gwardii.

Ukraińcy po zajęciu Urożajnego zatrzymali się na niewielkiej rzece Mokry Jały; informacje o wkroczeniu do wsi Zawitne Bażanja nie znalazły potwierdzenia, choć walki trwają na jej skraju. Chcąc nie chcąc trzeba uznać, że w zasadzie tu utknęli, choć w naszej ocenie od początku nie był to kierunek perspektywiczny i miał na celu tylko rozproszenie wrogich sił.

Z kolei w miejscowości Dorożianka ukraińska obrona terytorialna prawdopodobnie zepchnęła Rosjan do skraju wsi, ale nie zdołała jej zająć.

Reklama