Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

573. dzień wojny. Podoficerowie w wojsku są jak sól ziemi. Ale nie w rosyjskim. Czym to się kończy?

Oficerowie 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej Ukrainy wręczają żołnierzom emblematy brygady w pobliżu Bachmutu, 3 września 2023 r. Oficerowie 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej Ukrainy wręczają żołnierzom emblematy brygady w pobliżu Bachmutu, 3 września 2023 r. AP Photo / Libkos / EAST NEWS
Korpus podoficerski w wojsku jest niedoceniany, a pełni bardzo ważną rolę. Odciąża dowódców w wielu sprawach niezwiązanych bezpośrednio z dowodzeniem, a ponadto zajmuje się obsługą sprzętu wymagającego wysokich kwalifikacji.

Ukraińska ofensywa na południu jest kontynuowana. Wszystko wskazuje na to, że ukraińskie wojska zdobędą niedługo ważne wzgórze na południowy zachód od wsi Robotyne, co pozwoli im na łatwiejsze poszerzenie włamania na zachód i na dalszy atak na południe. Geolokalizowane zdjęcia pokazują walki na zachodnim zboczu wzgórza, w większości już opanowanym przez Ukraińców.

Jednocześnie ukraińskie wojska powolutku zbliżają się do wsi Werbowe, choć jej zdobycie będzie niezwykle trudne. Szczególnie że od wschodniej strony włamania Rosjanie zgromadzili lepiej nieco wyszkolone i wyposażone pułki powietrzno-desantowe, a te, choć mają nieco ponad połowę stanów etatowych, przeprowadzają bardzo groźne kontrataki. Niestety, na drugim kierunku natarcia, pod Wełyką Nowosiłką, sytuacja się nie zmieniła, czyli żadna ze stron nie uzyskała nowych terenów.

Na pozostałych odcinkach frontu nadal trwają ciężkie walki. Pod Bachmutem nacierali Ukraińcy uzyskując niewielkie postępy na południe od miasta oraz na samym jego zachodnim skraju. Jednakże na całym froncie panuje pewien pat, żadna ze stron nie jest w stanie uzyskać wyraźnych postępów w terenie.

Ataki dronów, dymisje ministrów

Rosja ponownie dokonała ataku na cele w głębi Ukrainy z użyciem dronów Shahed-136. Wysłano ich łącznie 30 na różne cele, w tym 18 na Lwów. Większość spośród nich zestrzelono, ale co najmniej cztery trafiły w różne cele, w tym jeden ważny cel cywilny. Był to wielki magazyn Caritasu z pomocą humanitarną przysyłaną m.

Reklama