Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

595. dzień wojny. Czy trzeba się bać rosyjskiej broni jądrowej? Niepokoi coś innego

Ukraiński żołnierz pod Awdijiwką koło Doniecka, sierpień 2023 r. Ukraiński żołnierz pod Awdijiwką koło Doniecka, sierpień 2023 r. Libkos / Associated Press / EAST NEWS
Michaił Uljanow, rosyjski przedstawiciel przy Układzie o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) z Wiednia, zapowiedział niedawno, że Rosja wycofa się z traktatu, który ratyfikowała w 1996 r. Co to oznacza?
.Polityka .

Przez ostatnie dwa dni Rosjanie przypuścili spore ataki pod Awdijiwką. To średniej wielkości miasto przemysłowe z koksownią stoi im kością od 2014 r. Leży zaledwie 5 km od północnego skraju Doniecka. Linia frontu ustabilizowała się tutaj mniej więcej w lutym 2015, kiedy po ciężkich walkach o port lotniczy separatyści nie byli już w stanie kontynuować natarcia. Po raz drugi podpisano wówczas porozumienie w Mińsku o zawieszeniu broni, które i tak nie było przestrzegane przez żadną ze stron, ale przynajmniej nie doszło już do szerzej zakrojonej ofensywy. Aż do lutego 2022 r.

Linia frontu ustabilizowała się więc na kilka lat, a strony wykorzystały ten czas do budowania obrony (bunkry, schrony, transzeje, okopy, także z zakrytymi odcinkami, zamaskowane pozycje ogniowe, gęste pola minowe). Pozycje okazały się teraz nie do ruszenia, choć po ciężkich walkach Rosjanie zdobyli opuszczoną wieś Piski na zachód od lotniska w Doniecku, przy czym nie został tu ani jeden cały dom.

A ostatnio Rosjanie podjęli próbę okrążenia Awdijiwki. Wojska są na północ od miasta, we wsi o popularnej w Ukrainie nazwie Krasnohoriwka, na wschód od niego i południe, gdzie znajduje się zrujnowane i nieużywane lotnisko w Doniecku. Na północ od niego leży zajęta przez separatystów wieś Opytne, a obok Wodianne. Opytne i Wodianne to najdalej wysunięte pozycje wroga po południowej i południowo-zachodniej stronie trzymanej przez Ukraińców Awdijiwki.

Reklama