„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

605. dzień wojny. Epicki szturm na wysypisko. Dlaczego rosyjskie samoloty są do niczego?

Su-34 Su-34 Maxim Shemetov / Forum
Rosyjskie lotnictwo wojskowe wykazuje się wyjątkowo małą skutecznością. Jedną z przyczyn jest konstruowanie samolotów nie takich, jakie są potrzebne. Kosztownych, a mało przydatnych. Takie uzbrojenie to z angielska „białe słonie”.
.Karolina Żelazińska/Polityka .

20 października trwały uporczywe ataki na Awdijiwkę. Rosjanie, najwyraźniej niezrażeni stratami „czarnego czwartku” 19 października, zaparli się, by osiągnąć jakiś sukces. Chwalą się zdobyciem ukraińskich pozycji przed wielkim wysypiskiem śmieci i hałdami odpadów pogórniczych w północno-wschodniej części miasta. Z pewnością epicki szturm na wysypisko pod Awdijiwką przejdzie do historii dokonań sowieckiego i rosyjskiego oręża. Może zostanie ustanowiony medal pamiątkowy „za zdobycie wysypiska pod Awdijiwką”? Z kolei po południowej stronie miasta trwały ciężkie walki o dużą, znaną sprzed wojny restaurację Carska Ochota. Motywacja dzielnych Rosjan jest całkowicie zrozumiała, zdobycie restauracji to marzenie każdego z nich.

Niestety według doniesień robią tu niewielkie postępy. Nie odnieśli jednak sukcesu na północ i południe od miasta. Bezskutecznie atakowali koło wsi Siewierne i pod Stepowem. Według Instytutu Studiów nad Wojną stracili w rejonie Awdijiwki ok. 50 czołgów i 100 innych pojazdów pancernych w kilka dni.

Trwa też natarcie pod Kupiańskiem. Nakręcono tutaj dość makabryczny film, którego nie polecamy – to materiał z trafienia rosyjskiego czołgu pociskiem przeciwpancernym, który dodatkowo zdetonowały płytki pancerza reaktywnego. Problem w tym, że na wozie jechał desant piechoty, żołnierze obsiedli go jak słynne winogrona z naszych tramwajów w czasach głębokiego PRL. Po serii wybuchów dosłownie fruwali po okolicy. I chyba nie nucili przy tym „Volare”, choć słowa „Y me improviso el viento rapido me llevo Y me hizo a volar en el cielo infinito, volare!

Reklama