Świat

830. dzień wojny. Wreszcie Rosjanie dostają łupnia u siebie. Czy czeka nas wojna robotów?

Ukraińska piechota walczy z siłami rosyjskimi i dronami FPV wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim. 30 maja 2024 r. Ukraińska piechota walczy z siłami rosyjskimi i dronami FPV wzdłuż linii frontu w obwodzie donieckim. 30 maja 2024 r. Madeleine Kelly / Forum
Od pewnego czasu w Ukrainie pojawiają się pojazdy bezzałogowe, czy to improwizowane, czy prototypy wozów przyszłości. Czy za jakiś czas ludzie będą ze sobą walczyli wyłącznie przy pomocy robotów? Odpowiedź nie jest pocieszająca.

Wreszcie zaczęto używać zachodniej broni przeciwko celom wojskowym w Rosji. Nie wiadomo, za pomocą jakich środków, ale dokonano ataku na rosyjską kolumnę 18 pojazdów pancernych i nieopancerzonych przy granicy z Ukrainą, w obwodzie kurskim. Trafiono czoło kolumny i jej ogon, pojazdy w środku zdołały częściowo się rozproszyć, ale przypuszczalnie też ucierpiały. Miejsce przy granicy z obwodem sumskim Ukrainy wskazuje na to, że mógł to być precyzyjny ostrzał artyleryjski kierowany z drona.

Rosjanie ponownie atakowali w kierunku Lipcy, ale bez powodzenia. Jeden z rosyjskich komentatorów przyznał, że rosyjska ofensywa na Charków utknęła zaraz za granicą państwową. W Wołczańsku też stoją, ale za to koncentrują wojska dalej na zachód, a dokładnie 90 km na północny zachód od Charkowa, przypuszczalnie, by zaatakować w kolejnym miejscu i jeszcze bardziej rozciągnąć ukraińskie siły.

Rosjanie poczynili niewielkie postępy w natarciu w kierunku Kupiańska, choć wciąż są to marginalne zdobycze. Z kolei pod Kreminną i pod Siewierskiem po obu stronach Dońca ich ataki zostały powstrzymane. Pod Awdijiwką prowadzono szczególnie intensywne ataki i nawet wydarto obrońcom skrawek terenu, ale kosztem dość znaczących strat. Pojawiły się filmiki 47. Brygady Zmechanizowanej „Magura” pokazujące trafione rosyjskie pojazdy pancerne, które płonęły wczoraj w tym rejonie, zginęło też sporo rosyjskich żołnierzy. Choć straty zapewne nie ominęły też Ukraińców. Z kolei rosyjskie ataki pod Donieckiem zostały powstrzymane.

Amerykańska i zachodnia broń dostarczana w tym roku dopiero napływa do Ukrainy, pozwalając na stopniowe wyposażanie w nią nowo formowanych brygad, które oczywiście muszą to nowe uzbrojenie jeszcze opanować.

Reklama