Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Świat

NATO: pionki i piony

Szczyt w Bukareszcie

Gra się toczy, ale nikt nie przewraca stolika.

Po bukareszteńskim szczycie NATO polskim zwyczajem zaczęliśmy narzekać, że Ukrainie nie dano planu działań prowadzących do członkostwa (MAP). Ale polską politykę warto by sprowadzić z obłoków trochę na ziemię. Sami na przyjęcie do NATO czekaliśmy w niepewności całe lata, choć społeczeństwo i wszystkie siły polityczne chciały się szybko wyrwać spod moskiewskiej kurateli. Ukraińcy w większości przeciw tej kurateli nic nie mają, jeszcze niedawno cała ukraińska Rada Najwyższa była przez tygodnie blokowana przez przeciwników zbliżenia z Sojuszem, żaden polityk ukraiński nie ryzykował pronatowskiego stanowiska.

Dopiero teraz prezydent Wiktor Juszczenko powiedział coś konkretniejszego. No tak, ale trzeba Ukraińców zachęcać, to leży w polskim interesie – powiecie. No to zachęcajmy, ale czynami, a nie tanimi deklaracjami. Granica polsko-ukraińska przedstawia obraz jak z czasów demokracji ludowej: gdzie są przejścia graniczne, gdzie rurociąg Odessa–Brody? Przygotowania do budowy dróg i stadionów na Euro 2012 ślimaczą się. Czy wspólny sukces tej masowej imprezy nie zrobiłby więcej dla pronatowskich i europejskich sympatii Ukraińców niż wszystkie konwentykle prezydentów?

W roku amerykańskich wyborów prezydenckich zawsze nastaje przerwa w światowym spektaklu. Sami Europejczycy zwykle uważają, że lepiej poczekać na kolejny akt z nowymi aktorami za Atlantykiem. W tym roku i tak się dużo wydarzyło. Amerykańską tarczę rakietową europejscy sojusznicy, choć bez entuzjazmu, jednak zaakceptowali, a Rosja? To jeszcze nie koniec negocjacji. Z Bałkanów wzięto do Sojuszu dwa nowe państwa. Francja powróci do struktur wojskowych NATO. W Afganistan sojusznicy zaangażują się silniej, a Rosja ułatwi to zaangażowanie. Zaś Putin na zamkniętej sesji mówi, że przyszłość Rosji leży w aliansie ze światem euroatlantyckim, dokładnie tak, jak strateg Zbigniew Brzeziński zalecał w swej „Wielkiej Szachownicy”. Gra się toczy, ale nikt nie przewraca stolika.

 

Polityka 15.2008 (2649) z dnia 12.04.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "NATO: pionki i piony"
Więcej na ten temat

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną