Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Futbol machlojek

Recenzja książki: Jerome Jessel, Patrick Mendelewitsch, „Piłkarski poker. Futbolowy biznes bez maski”

Polityka
Kolejna książka z naszej piłkarskiej serii ma wytrącić z dobrego samopoczucia wszystkich idealistów, wierzących, że w futbolowym biznesie nie stosuje się chwytów poniżej pasa.

Ta książka ma wytrącić z dobrego samopoczucia wszystkich idealistów, wierzących, że w futbolowym biznesie nie stosuje się chwytów poniżej pasa. Dziennikarz śledczy Jerome Jessel oraz Patrick Mendelewitsch, swego czasu pośrednik przy piłkarskich transferach, opisują świat, w którym najważniejszym uzasadnieniem transakcji jest prowizja pośrednika. Piłkarze są zaś pionkami w grze sterowanej przez menedżerów, prezesów klubów, dysponentów praw telewizyjnych – członków kasty wyspecjalizowanej w omijaniu prawa i cieszącej się poczuciem bezkarności. Na poparcie formułowanego przez siebie aktu oskarżenia autorzy mają twarde dowody: zeznania świadków, wyroki sądowe, wyniki kontroli firm audytorskich.

To smutna książka przede wszystkim dlatego, że jej (czarni) bohaterowie nie ponoszą odpowiedzialności, i to nie tyle z powodu opieszałości śledczych, co środowiskowej zmowy milczenia. W „Piłkarskim pokerze” sporo miejsca poświęcono też zepsuciu działaczy strażnicy światowego futbolu, czyli FIFA – formalnie organizacji non profit, która już dawno zmieniła się w finansową pompę pełną parą pracującą na potrzeby swoich członków. Korupcja, nepotyzm, wyborcze fałszerstwa, wykorzystywanie własnej pozycji do osobistych korzyści, kłujące w oczy konflikty interesów – to, zdaniem autorów, FIFA pod rządami Seppa Blattera. A ryba, jak wiadomo, psuje się od głowy.

Jerome Jessel, Patrick Mendelewitsch, Piłkarski poker. Futbolowy biznes bez maski, przeł. Andrzej Bilik, tom V, POLITYKA Spółdzielnia Pracy, s. 272

Polityka 05.2012 (2844) z dnia 01.02.2012; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Futbol machlojek"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną