Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Międzynarodowy Fundusz Walutowy

MIĘDZYNARODOWY FUNDUSZ WALUTOWY - wspólna skarbonka 185 państw świata, gdzie gromadzi się pieniądze na wypadek nagłej niewypłacalności któregoś z członków. Gdy jakieś państwo zwraca się o pomoc MFW, oznacza to najczęściej, że padło ofiarą kryzysu walutowego i potrzebuje pieniędzy na załatanie swojego bilansu płatniczego. Fundusz to druga, obok Banku Światowego, globalna instytucja finansowa, założona na słynnej konferencji w Bretton Woods w 1944 r.

MFW jest tzw. pożyczkodawcą ostatniej szansy, czyli udziela pomocy wtedy, gdy odmówią jej instytucje finansowe i inne państwa. Istnienie Funduszu ma uchronić rządy przed pokusą powrotu do praktyk z lat 30. XX w., gdy kraje dotknięte kłopotami finansowymi ratowały się drukiem pieniędzy i popadały w protekcjonizm, torując drogę Wielkiemu Kryzysowi.

Ale MFW nie daje pieniędzy w ciemno. W zamian za pomoc wymaga od pożyczkobiorcy zgody na ostrą kurację antykryzysową. Może np. zażądać dewaluacji waluty albo głębokich cięć w wydatkach publicznych. Od wybuchu obecnego kryzysu Fundusz udzielił już pożyczek Węgrom, Ukrainie, Islandii, Łotwie, Białorusi i Pakistanowi. Wystąpienie o pomoc rozważają też Turcja, Bułgaria i Rumunia.
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną