Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Żakowski wzywa: precz z ajatollahami dreskodu!

Dreskod: czy mężczyźni mogą nosić krótkie spodnie?

Czy James Bond wziąłby na misję taką torbę? Czy James Bond wziąłby na misję taką torbę? laverrue / Flickr CC by 2.0
Mamy dość afrykańskie lato. Mimo to według obowiązującego dreskodu mężczyźni powinni szczelnie zakrywać ciało, a już na pewno nie wystawiać na widok publiczny owłosionych łydek. To dyskryminacja?
Polityka.pl
Obowiązkowy strój, jeśli pracujesz w korporacji lub masz kontakt z klientem.Lars Plougmann/Flickr CC by SA Obowiązkowy strój, jeśli pracujesz w korporacji lub masz kontakt z klientem.

„Kobiety w ramach emancypacji wywalczyły sobie prawo do kusych strojów. Ładne czy brzydkie – z kilkucentymetrowymi wyjątkami – mogą publicznie odsłaniać, co chcą. Nikt poza betonem konserwy już nie śmie się na to oburzać. (…) O nas można wszystko bezkarnie powiedzieć i napisać. My, mężczyźni, zostaliśmy w tyle”. 

W najnowszej POLITYCE – specjalnym, podwójnym wydaniu na długi weekend – Jacek Żakowski wzywa, by zerwać z dyktatem beautyzmu i nie ulegać presji ajatollahów dreskodu.

„Beautyzm wydaje mi się tak samo idiotyczną, niesprawiedliwą, szkodliwą i dysfunkcjonalną społecznie formą dyskryminacji, jak seksizm, ageizm, rasizm. Dlatego nie ustąpię. Nie cofnę się o krok. Prawa do krótkich spodni, sandałów, życia bez krawata będę bronił jak niepodległości”.

Czy kobietom rzeczywiście wolno więcej? Dlaczego nie oburza nas roznegliżowana Natalia Siwiec, a widok fragmentu torsu Wojciecha Olejniczaka wywołuje chichot i złośliwe komentarze? Zapraszamy do dyskusji na naszym forum >>

***

Najnowsza podwójna POLITYKA w kioskach od środy 8 sierpnia. Dzień wcześniej w wydaniu Polityki na iPada, na Kindle oraz od wtorku od godziny 20.00 w Polityce Cyfrowej (w wersji elektronicznej do wygodnego czytania na ekranie komputera, smartfonach i tabletach).

Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną