Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Przeszłość nas dogania

Paszporty POLITYKI 2017: kim są nominowani?

Mirosław Gryń / Polityka
Ćwierć wieku Paszportów to już na tyle długo, że jest na co spoglądać wstecz. Ale, co ciekawe, także wielu nominowanych w tym roku twórców bawi się lub mierzy z powracającą przeszłością.
Polityka

Doroczne nagrody kulturalne POLITYKI wręczymy 9 stycznia już po raz 25. Przy okazji jubileuszu opisywaliśmy przez kilka tygodni ćwierćwiecze polskiej kultury. Teraz przedstawiamy listę tegorocznych nominowanych, która powstała jak zwykle dzięki głosom krytyków z siedmiu dziedzin.

***

Biorąc pod uwagę statystykę, na scenie Teatru Wielkiego w styczniu zobaczymy po raz kolejny zdolnych 30-letnich. Ale ciekawsze są poszczególne przypadki, fenomeny i rekordy. Na przykład Paweł Sołtys – pierwszy w historii naszej nagrody artysta, który Paszport już dostał, jako Pablopavo, ale nominowało go teraz jury innej kategorii. Naszego muzycznego laureata sprzed dwóch lat teraz docenił świat literatury. Albo teatralny kandydat Michał Borczuch – rekordowy łowca paszportowych nominacji, który w finałowej trójce znalazł się po raz czwarty. Czy można znaleźć lepszy dowód równej wysokiej formy?

Są jeszcze bracia Zagajewscy – niezależnie od siebie dwa gremia krytyków wybrały do nominacji Artura Zagajewskiego, wyróżniającego się na polskiej scenie kompozytora muzyki współczesnej, oraz folkowo-punkową grupę Hańba!, której liderem jest Andrzej, jego brat. Był czas, gdy bracia grali wspólnie punk rocka, podobno wykonując m.in. utwór grupy Dezerter „Spytaj policjanta”. I wreszcie konkurenci w kategorii Film – Piotr Domalewski i Paweł Maślona – jeszcze niedawno współpracujący ze sobą przy okazji „Demona” Marcina Wrony, ten pierwszy jako asystent reżysera, ten drugi – jako współscenarzysta. Przy okazji – w kategorii filmowej wszyscy nominowani, włącznie z Jagodą Szelc, to autorzy fabularnych debiutów reżyserskich, co świadczy o mocnej młodej fali w tej dziedzinie. Takie niuanse wyłapujemy z radością.

Jest jeszcze jeden fenomen – szerszy i dotyczący twórczości, a nie personaliów. Otóż zespół Hańba! nagrał zasadniczo płytę sprzed 80 lat – „Będą bić!”, z piosenkami wykorzystującymi m.in. teksty autorów z międzywojnia. Odniesień do przeszłości jest zresztą w nominowanych tytułach więcej. Reżyser teatralny Cezary Tomaszewski w swoim spektaklu „Cezary idzie na wojnę” wraca do czasów wezwań do wojskowej komisji uzupełnień. Michał Borczuch – również na planie dość osobistym – zajmuje się pamięcią w spektaklu „Wszystko o mojej matce”. Podobnie Marcin Wicha, który w swojej książce „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” przygląda się przeszłości zaklętej w detalach, przedmiotach, które zostały mu właśnie po zmarłej matce.

Anna Cieplak w „Latach powyżej zera” wraca do czasów swojego dzieciństwa, wczesnych lat dwutysięcznych, sygnalizując nieuchronną kolejną falę powrotów i nawiązań. Marek Pędziwiatr z Electro-Acoustic Beat Sessions powraca do klasycznego dorobku Krzysztofa Komedy sprzed lat, choć czyni to w sposób doceniany za nowoczesność. Stefan Wesołowski w uduchowionej muzyce z płyty „Rites of the End” tworzy ścieżkę dźwiękową rozpadu i odchodzenia. To oni konkurować będą ze wspomnianą już Hańbą!, dla której kontrapunktem jest z kolei nominacja krakowskiego – również – studia Bloober Team, którego gra „Observer” przenosi nas do Krakowa roku 2084. Jest to zatem powrót do dawnych społecznych obaw, ale w wydaniu SF.

Które z tych wizji przeszłości okazały się zdaniem kapituły Paszportów najciekawsze, dowiemy się już 9 stycznia. Czyli w niedalekiej przyszłości.

Dostępna jest limitowana pula biletów na galę paszportową.

Szczegóły: www.teatrwielki.pl. Transmisja w telewizji TVN.

Polityka 49.2017 (3139) z dnia 05.12.2017; Paszporty Polityki 2017; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Przeszłość nas dogania"
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama