Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Paszporty POLITYKI

Zygmunt Miłoszewski

Literatura: Zygmunt Miłoszewski

Leszek Zych / Polityka
Nagroda za wciągającą intrygę, łączącą przenikliwy portret współczesny Polski z diagnozą kluczowych problemów społecznych.

Paszport POLITYKI otrzymał Zygmunt Miłoszewski – za stworzenie cyklu powieści kryminalnych, w których wciągająca intryga łączy się z przenikliwym portretem współczesnej Polski i diagnozą kluczowych problemów społecznych.

Urodził się w 1976 r. w Warszawie, zadebiutował na łamach POLITYKI w 2004 r. opowiadaniem „Historia portfela”, nadesłanym na konkurs zorganizowany przez Jerzego Pilcha. Rok później w wydawnictwie W.A.B. ukazała się powieść grozy „Domofon”, a następnie w 2006 r. powieść dla dzieci „Góry Żmijowe” i pierwsza część trylogii kryminalnej o prokuratorze Szackim, czyli „Uwikłanie”. Powieść stała się bestsellerem i przyniosła mu Nagrodę Wielkiego Kalibru, na jej podstawie powstał też film. Angielski i francuski przekłady „Uwikłania” zostały nie tylko zauważone, ale zebrały kilka nagród literackich za granicą.

Za drugą część cyklu, rozgrywającą się w Sandomierzu, czyli za powieść „Ziarno prawdy”, Miłoszewski był nominowany do Paszportu POLITYKI w 2011 r. W 2013 r. Miłoszewski opublikował powieść sensacyjną „Bezcenny”, osnutą wokół zagadki zaginionego obrazu, a rok później zamknął cykl o Szackim książką „Gniew”.

Wszyscy nominowani w tej kategorii: Zygmunt Miłoszewski, Wit Szostak, Jakub Żulczyk

Polityka 3.2015 (2992) z dnia 13.01.2015; Paszporty Polityki; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Zygmunt Miłoszewski"
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną