Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Bownik

Sztuki wizualne. Nominowani: Bownik

Bownik Bownik Leszek Zych / Polityka
Bownika interesują zmiany w kulturze i wpływ zjawisk cywilizacyjnych na codzienne życie.
Paweł Bownik

Urodził się w 1977 r., studiował na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie, a następnie na Wydziale Fotografii i Multimediów ASP w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Warszawie. Kurator wystaw, ale przede wszystkim fotograf. Wystawia od 2005 r. Jego pierwszym projektem, który spotkał się z dużym i żywym odzewem, był cykl „Gamers” (seria portretów czołówki polskich graczy komputerowych) oraz blisko z nim związane „Sale treningowe” (pokoje e-graczy) oraz „E-Słodowy” (amatorskie udogodnienia projektowane przez e-graczy). Od 2012 r. realizuje projekt „Koleżanki i koledzy”, w którym stara się ukazać bliskie mu osoby w nietypowy sposób – fotografując je w niekonwencjonalnych sytuacjach i kontekstach. Jego cykl „Disassembly” doczekał się wydania książkowego (wyd. Mundin), które otrzymało Nagrodę Fotograficznej Publikacji Roku 2014. To dość niezwykły projekt, którego bohaterami są rośliny, w większości egzotyczne kwiaty. Autor najpierw – jak badacz – rozkłada je na części, by następnie, za pomocą prostych materiałów biurowych (spinacze, klej, gumki recepturki, szpilki), ponownie „złożyć”, tworząc zaskakującą, ale i osobliwie piękną syntezę natury i kultury.

Bownika interesują zmiany w kulturze i wpływ zjawisk cywilizacyjnych na codzienne życie. Ciekawie łączy tradycyjną fotografię studyjną z konceptualizmem, nie tylko dokumentując rzeczywistość, ale ciekawie organizując ją wokół pewnych idei. Ujawnia dużą wrażliwość na malarstwo z jego podstawowymi walorami: kolorem i kompozycją. „Jego prace uwodzą wizualną siłą, stanowiąc jednocześnie wyrafinowaną intelektualnie grę z historią współczesności” – przekonywał w nadesłanym uzasadnieniu Iwo Zmyślony. Z kolei Aleksander Hudzik zwrócił uwagę na „szeroki wachlarz estetycznych tricków, od »trashowych« inspiracji po fotografię z pogranicza mody i działań artystycznych”. Zdaniem Adriany Prodeus jego prace, „uwodząc gładką powierzchnią i wielkim formatem, przykuwają uwagę na dłużej, by powoli odsłaniać schematy nawyków patrzenia”. Najnowsze dzieła artysty można oglądać do 15 stycznia 2015 r. na wystawie „Kryształ po szyję” w Galerii Foksal w Warszawie.

***

Oni nominowali:

Jakub Banasiak („Magazyn Szum”), Grzegorz Borkowski („Obieg”), Aleksander Hudzik („Art&Business”), Agnieszka Kowalska („Gazeta Wyborcza”), Rafał Kamecki (Artinfo.pl), Monika Małkowska („Rzeczpospolita”, blog MOMArt), Adriana Prodeus (TVP, „Newsweek”), Karolina Stasiak („Arteon”), Jacek Werbanowski („Exit”), Anna Theiss (krytyk niezależny), Iwo Zmyślony (Dwutygodnik.com).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Olaf Brzeski, Jakub Ciężki, Grzegorz Drozd, Kacper Kowalski, Piotr Łakomy, Honorata Martin, Krzysztof Mężyk, Ivo Nikic, Franciszek Orłowski, Wojciech Puś, Tomasz Rygalik, Paweł Słota, Konrad Smoleński, Magdalena Starska, Łukasz Surowiec, Anna Szprynger, Aleksandra Waliszewska, Aleksandra Wasilkowska, Karolina Wiktor, Monika Zawadzki, Oskar Zięta, Czosnek Studio, Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej.

Polityka 50.2014 (2988) z dnia 09.12.2014; Paszporty POLITYKI 2014; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Bownik"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną