Prawo i Sprawiedliwość
Założona wiosną 2001 r. partia Lecha i Jarosława Kaczyńskich przyciągnęła głównie działaczy ze środowiska AWS (PC, SKL, ZChN). W wyborach w 2001 r. zdobyła 9,5 proc. poparcia i 44 mandaty w Sejmie (z jej list startowali też członkowie Przymierza Prawicy – m.in. Kazimierz M. Ujazdowski). Wybory do PE przyniosły 7 mandatów. W 2002 r. Lech Kaczyński wygrał wybory prezydenckie w stolicy, a jego brat Jarosław na początku 2003 r. objął przywództwo w partii. W tamtej kadencji klub PiS powiększył się o dawnych posłów Samoobrony: Wojciecha Mojzesowicza i Wacława Klukowskiego. Z klubem i Sejmem pożegnało się kilku posłów: Krzysztof Jurgiel przeniósł się do Senatu, Marcin Libicki do Parlamentu Europejskiego, a Wiesław Walendziak wybrał działalność biznesową. W poprzedniej kadencji PiS był autorem uchwalonych przez Sejm przepisów ułatwiających dostęp do zawodów prawniczych. Liczy ok. 10 tys. członków.
Joachim Brudziński – 37 l., nauczyciel akademicki. Jest społecznym kuratorem sądowym. Wcześniej pracował jako dziennikarz w Polskim Radiu Szczecin, był rzecznikiem prasowym Urzędu Morskiego w Szczecinie, podczas studiów pływał na statkach handlowych i rybackich. Należał do PC, obecnie szef zachodniopomorskiego PiS.
Tadeusz Cymański – 50 l., ekonomista. W l. 1978–1990 kierownik Wojewódzkiego Stanowiska Lustracji Banku Gospodarki Żywnościowej w Elblągu. Po 1990 r. radny, burmistrz Malborka. Poseł od 1997 r. Szef pomorskiego PiS (wcześniej w PC, SKL, Przymierzu Prawicy oraz w „S”).
Witold Czarnecki
– 52 l., dr nauk technicznych, inż. budownictwa lądowego, nauczyciel akademicki. Od 1980 r. członek NSZZ „S”. Współzałożyciel PC i PiS (we władzach partii, szef jej wielkopolskich struktur).