Archiwum Polityki

Ludzie nowej władzy

Polityka to domena partyjnych liderów, głośnych postaci wciąż obecnych w mediach. Powszechnie znanych jest tylko po kilka osób nawet z najważniejszych ugrupowań. Ale szefowie mają swoje drużyny, ludzi drugiego planu, wszak Sejm liczy 460 posłów. Od tego, kto wejdzie do parlamentu, zależy jakość jego prac i ogólna atmosfera na Wiejskiej. Istotne jest też, jakimi ludźmi otaczają się najważniejsi ludzie w państwie. Poniżej prezentujemy dwie zwycięskie w tych wyborach drużyny. Zamieszczamy w porządku alfabetycznym biogramy posłów z pierwszych lub drugich miejsc (jeśli pierwsze zajmowali powszechnie znani liderzy) list wyborczych.

Prawo i Sprawiedliwość

Założona wiosną 2001 r. partia Lecha i Jarosława Kaczyńskich przyciągnęła głównie działaczy ze środowiska AWS (PC, SKL, ZChN). W wyborach w 2001 r. zdobyła 9,5 proc. poparcia i 44 mandaty w Sejmie (z jej list startowali też członkowie Przymierza Prawicy – m.in. Kazimierz M. Ujazdowski). Wybory do PE przyniosły 7 mandatów. W 2002 r. Lech Kaczyński wygrał wybory prezydenckie w stolicy, a jego brat Jarosław na początku 2003 r. objął przywództwo w partii. W tamtej kadencji klub PiS powiększył się o dawnych posłów Samoobrony: Wojciecha Mojzesowicza i Wacława Klukowskiego. Z klubem i Sejmem pożegnało się kilku posłów: Krzysztof Jurgiel przeniósł się do Senatu, Marcin Libicki do Parlamentu Europejskiego, a Wiesław Walendziak wybrał działalność biznesową. W poprzedniej kadencji PiS był autorem uchwalonych przez Sejm przepisów ułatwiających dostęp do zawodów prawniczych. Liczy ok. 10 tys. członków.

Joachim Brudziński – 37 l., nauczyciel akademicki. Jest społecznym kuratorem sądowym. Wcześniej pracował jako dziennikarz w Polskim Radiu Szczecin, był rzecznikiem prasowym Urzędu Morskiego w Szczecinie, podczas studiów pływał na statkach handlowych i rybackich. Należał do PC, obecnie szef zachodniopomorskiego PiS.

Tadeusz Cymański – 50 l., ekonomista. W l. 1978–1990 kierownik Wojewódzkiego Stanowiska Lustracji Banku Gospodarki Żywnościowej w Elblągu. Po 1990 r. radny, burmistrz Malborka. Poseł od 1997 r. Szef pomorskiego PiS (wcześniej w PC, SKL, Przymierzu Prawicy oraz w „S”).

Witold Czarnecki

– 52 l., dr nauk technicznych, inż. budownictwa lądowego, nauczyciel akademicki. Od 1980 r. członek NSZZ „S”. Współzałożyciel PC i PiS (we władzach partii, szef jej wielkopolskich struktur).

Polityka 39.2005 (2523) z dnia 01.10.2005; s. 111
Reklama