Z okazji swojego 40-lecia, Ośrodek Karta wraz z ambasadą Stanów Zjednoczonych organizuje w Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” Dzień Amerykański.
Kiedy zawaliły się domy, znalazły się pod ziemią i czekały na odkrycie. Przedmioty, których używali ludzie w warszawskim getcie, można zobaczyć na wystawie „Tu Muranów” w Polin.
Polin ma nowego dyrektora, ale nie wiadomo, czy decyzja ministra Glińskiego o powołaniu Zygmunta Stępińskiego, dotychczas zastępcy i współpracownika prof. Stoli, skutecznie wygasi napięcie między resortem a muzeum.
Założyciele Polin zaproponowali resortowi kultury rozwiązanie, które pozwala wszystkim wyjść z twarzą z tego sporu, niebezpiecznego i destrukcyjnego dla muzeum i wizerunku naszego kraju.
Marian Turski – kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla – jest jednym z najważniejszych żyjących strażników pamięci i nauki płynącej z historii Holokaustu.
Wicepremier Piotr Gliński mocno wpływa na obraz polskiej kultury za granicą. Niestety, często negatywnie: mową, uczynkiem i zaniedbaniem. W wypadku Muzeum Polin w grę wchodzi to ostatnie.
Minister Gliński od ponad dwóch miesięcy nie powołuje prof. Dariusza Stoli na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Czyni to, nie bacząc na wyniki konkursu ani na rosnące zdumienie środowisk żydowskich i polskich.
W przypadku sporu o dyrektora muzeum Polin w grę wchodzi ideologia partii, więc trudno liczyć na dobrą wolę resortu kultury.
W getcie nie było zieleni i nie było żonkili. Ale nasze żonkile, zwłaszcza w tym roku, odradzają się na gruzach, są symbolem życia, nadziei, pamięci – mówi Ewa Budek z Muzeum Polin, pomysłodawczyni akcji Żonkile.
Zawiadujący dziś z ramienia PiS kulturą w Polsce Piotr Gliński postanowił nie przedłużać kontraktu dyrektorowi Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Dlaczego?