Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.
Niektóre groźne wirusy, jak HIV lub HCV, nie dają się łatwo pokonać. Na szczęście pojawiają się coraz nowsze sposoby ochrony przed nimi.
Kolejna szczepionka przeciw HIV poległa w zaawansowanej fazie badań klinicznych. Okazała się bezpieczna, ale nieskuteczna. Mimo rozczarowań wysiłki, by pokonać wirusa u źródeł, nie ustają.
Wzrost zakażeń HIV w Polsce to niepokojące zjawisko, ale trudno uznać je za niespodziewane. I to wcale nie z powodu napływu uchodźców z Ukrainy.
Ruszyło badanie kliniczne nowatorskiej terapii HIV. Czy przy pomocy CRISPR, narzędzia do edycji genów, uda się całkowicie usunąć wirusa z organizmu zainfekowanych? To byłby przełom.
Odra niemiecka, grypa hiszpanka – w nazewnictwie chorób zawsze panował bałagan. Niedawna ucieczka wirusów małpiej ospy z afrykańskiego matecznika uwidoczniła skalę problemu.
Rozmowa z dr. hab. Marcinem Rzeszutkiem, psychologiem, który bada osoby zakażone HIV, o tym, co jest najdotkliwsze w życiu z tym wirusem.
O zakażeniu wirusem HIV codziennie dowiaduje się od trzech do czterech Polek i Polaków. To o wiele za dużo. Niedziela jest Międzynarodowym Dniem Pamięci o Zmarłych na AIDS.
W ludziach widać potrzebę wskazania winnego trapiącej świat pandemii. Najczęściej pada na Chiny, bo tam stwierdzono pierwsze przypadki zakażenia, a „Chińczycy jedzą wszystko”.
Nie wiadomo, czy są żywe czy martwe. Ani skąd dokładnie się wzięły. Jedno jest jednak pewne – odniosły gigantyczny sukces w ewolucyjnym wyścigu. Dlatego Ziemia to planeta wirusów.