Argentyńskie roszczenia ciągle głośno brzmią w przestrzeni międzynarodowej i budzą niepokój mieszkańców Falklandów. Choć minęło ponad 40 lat od zbrojnego konfliktu o te wyspy.
Prawie 320 stron odtajnionych dokumentów Downing Street dowodzi, jak uważnie angielska premier Margaret Thatcher śledziła rozwój wypadków w Polsce pod koniec lat 80.
Przy okazji prezydenckich wyborów podnoszą się głosy, że polska polityka jest mizerna, niepoważna, byle jaka – po prostu mała. Wiele w tym racji, ale może ta „małość” to w ogóle istotna cecha demokracji, a „wielkość” to atrybut wodzów i satrapów?
Strajk brytyjskich górników w latach 1984–85 premier Margaret Thatcher brutalnie spacyfikowała. Wielu Brytyjczyków do dziś nie może jej tego wybaczyć.
Margaret Thatcher była dziwną konserwatystką. Wywróciła Brytanię do góry nogami, a potem musiała odejść na żądanie własnej partii.
Polityczny los Margaret Thatcher to memento dla liderów typu Kaczyńskiego czy Tuska. Poprowadziła brytyjską prawicę do sukcesu, zmieniła kraj, była popularna nawet wśród robotników, ale kiedy zaczęła być wyborczym kamieniem u szyi swojej własnej partii, poszła w odstawkę i więcej nie wróciła.
Margaret Thatcher jako pierwszy polityk w brytyjskiej w historii na stanowisku premiera rządziła przez trzy kadencje (1979-1990). Przez ostatnie lata chorowała, zmarła na udar mózgu. Przedstawiamy wspomnienia o byłej premier.
Margaret Thatcher była w dekadzie lat 80. najbardziej popularnym – obok Ronalda Reagana – zachodnim politykiem w Polsce. Odtajnione w 2011 r. brytyjskie dokumenty rządowe pokazują, że była to miłość nieco jednostronna.
Złoty Glob, nominacja do Oscara, nagroda za całokształt na rozpoczynającym się wkrótce festiwalu w Berlinie, to tylko niektóre z ostatnich wyróżnień, jakimi została obsypana Meryl Streep. W wieku 63 lat kolejny raz wraca na szczyt.
Na Międzynarodowy Dzień Kobiet cytat z Margaret Thatcher: „Prawda, że kogut pieje, ale to kura znosi jaja”. A premier nie była przecież feministką.