Co takiego stało się podczas Soboru Watykańskiego II, że do dziś nie ma poważnej dyskusji o Kościele, która by nie kończyła się odwołaniem do Vaticanum Secundum?
Po latach patrzymy na Jana Pawła II i jego pontyfikat bardziej krytycznie. Oddajemy mu zasługi, ale stawiamy pytania, których wcześniej unikaliśmy.
Ostatni bastion starzejącej się białej, męskiej wspólnoty USA.
Ruchy zielonoświątkowców i charyzmatyków wyrastają na trzecią siłę w światowym chrześcijaństwie.
Jak rozumieć pojęcie rozdziału Kościoła (Kościołów) od państwa? Dzieje bojów o taką separację zaskakują zwrotami akcji i nieoczekiwanymi często zamianami ról.
Jak chrześcijanie i żydzi mogą odpowiadać na najtrudniejsze pytanie: Gdzie był Bóg, kiedy mordowano niewinnych ludzi?
Dialog pozwala poznać lepiej inne religie, ale także własną. Pomaga też w rozmowie z ludźmi niewierzącymi, ale uważającymi religię za wartość duchową i społeczną. Dlaczego zatem tak trudno w to uwierzyć?
Wbrew pozorom dialog wierzących z niewierzącymi ma wielką przyszłość. Bo dla obu stron największym zagrożeniem jest stan wojny ideologicznej, na którym zyskują religijni i antyreligijni fundamentaliści.
Oto krótki atlas wyznań i religii świata. Poniższe mapy pozwolą ujrzeć nam ten niezwykle skomplikowany świat z odpowiedniej perspektywy. Ukazują m.in. święte miejsca największych religii, geograficzne rozmieszczenie ich wyznawców, demografię wyznań, a także geografię wolności przekonań.
Jan Paweł II lubił powtarzać, że nadchodzi wiosna Kościoła. Wiosna? Czy po dwóch tysiącach lat istnienia chrześcijaństwa można mówić o wiośnie?