Kampania niskich standardów

Złe wybory
To jak dotąd najgorsza kampania wyborcza III RP. Nie dlatego, że nas zaskoczyła i z konieczności jest krótka. Dlatego, że toczy się na politycznych gruzach, które zostawiła po sobie IV RP.
Transparenty niesione przez uczestników procesji beatyfikacyjnej ks. Jerzego Popiełuszki
Maciej Łabudzki/Reporter

Transparenty niesione przez uczestników procesji beatyfikacyjnej ks. Jerzego Popiełuszki

Pierwsze okrążenie za nami. Drugie się zaczyna. W nim nadzieja. Pierwsze nam przecież zbyt wiele nie dało. Zdecydowana większość wyborców – jak zwykle – pozostała wierna ugruntowanym partyjnym lojalnościom. Ale kampania wyborcza to nie tylko wstęp do głosowania, to powinna być przede wszystkim wielka ogólnonarodowa debata o przyszłości. To z niej powinny wynikać nasze krzyżyki na kartkach wyborczych. A o czym my właściwie debatowaliśmy przez osiem tygodni kampanii?

Najpierw o tym, ile złej woli, winy i nieszczęścia było w tragedii smoleńskiej, oraz czy Rosjanie nam szczerze współczują. Potem o tym, czy Jarosław Kaczyński się zmienił, komu udzieli wywiadu, z kim, kiedy, gdzie i na jakich warunkach będzie debatował. To są tematy ciekawe. Ale dla psychologów, astrologów i ekspertów lotniczych. Dla wyborców nie mają większego znaczenia, bo z naszym losem nie mają wiele wspólnego. Mamy więc półtora miesiąca politycznej debaty w plecy.

Oswoiliśmy się z taką Polską, taką polityką, takimi wyborami. Bo regres ciągnie się latami. To się da wytrzymać. Tylko po co? Zwłaszcza że nie zawsze tak było. Proszę nie dać sobie wmówić, że teraz jest gorzej, bo większe jest polityczne napięcie lub gra idzie o większą polityczną stawkę.

W III RP stawka wyborów prezydenckich była z reguły większa niż w tym roku.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną