Znamy kandydatów SLD na prezydentów miast

Na południu bez zmian
O fotel prezydenta Krakowa miała walczyć ekscentryczna europosłanka Joanna Senyszyn. Ostatecznie jednak SLD zdecydował się grać zachowawczo. Znamy też innych kandydatów.
materiały prasowe

Zarząd Sojuszu podejmował wczoraj decyzje dotyczące kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich. O poparcie SLD zabiegał m.in. dotychczasowy prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski. Jednak w partii od dłuższego czasu otwarcie mówiło się, że na krakowską listę trafi Joanna Senyszyn.

Grzegorz Gondek, przewodniczący krakowskiej rady SLD, jeszcze kilka dni temu zapowiadał fajerwerki w kampanii Senyszyn. Na przedwyborczej giełdzie nazwisk wskazywano także na Kazimierza Chrzanowskiego, który choć mniej medialny niż europosłanka SLD, lepiej zna się na lokalnej polityce. Ostatecznie, jak się nieoficjalnie dowiadujemy, Sojusz chce postawić na doświadczonego, popularnego polityka, mającego spore szanse na ponowną reelekcję – prof. Majchrowskiego. Decyzję rozstrzygającą zarząd pozostawił jednak w rękach lokalnych struktur SLD, które w poniedziałek powinny zdecydować, czy akceptują tę kandydaturę.

Znamy także innych kandydatów Sojuszu na prezydentów miast. I tak np. o urząd prezydenta Szczecina powalczy Jędrzej Wijas, doktorant Instytutu Badań Literackich PAN. We Wrocławiu wystartuje Jacek Uczkiewicz, b. szef Urzędu Regulacji Telekomunikacji. W Łodzi kandydował będzie obecny wiceprezydent tego miasta Dariusz Joński. W Rzeszowie o reelekcję powalczy dotychczasowy prezydent Tadeusz Ferenc. W Warszawie bez niespodzianek – Wojciech Olejniczak.

W Legnicy SLD również postawi na sprawdzonego kandydata, dwukrotnego prezydenta miasta, Tadeusza Krzakowskiego. O reelekcję ubiegać się będą także: Andrzej Pałucki we Włocławku, Agata Fisz w Chełmie i Janusz Kubicki w Zielonej Górze. Obecni posłowie Klubu Lewicy Tomasz Grabowski i Krzysztof Matyjaszczyk zawalczą odpowiednio o fotel prezydenta: Opola i Częstochowy. Na poparcie SLD może też liczyć startujący na prezydenta swojego miasta białostocki radny Janusz Kochan oraz Jan Szopiński – radny sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, ubiegający się o fotel prezydenta Bydgoszczy.

W Poznaniu najpoważniejszym kandydatem wydaje się być Tomasz Lewandowski, choć o poparcie SLD zabiega również były senator PO, Jacek Bachalski. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść w niedzielę wieczorem. W Toruniu dopiero rozstrzygnie się, czy z ramienia SLD ponownie o głosy wyborców zabiegać będzie urzędujący prezydent Michał Zaleski. Nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje w sprawie kandydatów SLD w Gdańsku, Katowicach, Olsztynie i Lublinie. W przypadku ostatniego z tych miast rozważa się poparcie Izabelli Sierakowskiej.

Czytaj także

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną