Pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się 12 listopada
Komunikat ogłosiła szefowa prezydenckiej Kancelarii Małgorzata Sadurska. Co ten termin właściwie oznacza?
Andrzej Bogacz/Forum

Pierwsze posiedzenie Sejmu odbędzie się 12 listopada o godz. 13, pierwsze posiedzenie Senatu – 12 listopada o godz 17. 

Zgodnie z Konstytucją inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu muszą się odbyć najpóźniej 30 dni od wyborów, czyli w tym przypadku 24 listopada. Pierwsze posiedzenie rozpocznie VIII kadencję parlamentu wybranego w październikowych wyborach.

Co się wydarzy 12 listopada

Na pierwszym posiedzeniu, co przewiduje polska konstytucja, premier Ewa Kopacz razem z całym rządem złoży dymisję. Na inauguracyjnych posiedzeniach posłowie i senatorowie złożą ślubowania, wybrani zostaną również marszałkowie Sejmu i Senatu. 

W przypadku Sejmu posiedzenie otwiera marszałek senior, którym został powołany przez prezydenta Kornel Morawiecki (marszałkiem seniorem Senatu został z kolei Barbara Borys-Damięcka). Marszałek senior przeprowadza złożenie ślubowania poselskiego. Po odczytaniu roty każdy z wywoływanych posłów wypowiada słowo „ślubuję”; może dodać zdanie: „tak mi dopomóż Bóg”.

Marszałek senior przeprowadza także wybór marszałka Sejmu. Kandydata na marszałka Sejmu może zgłosić co najmniej 15 posłów. Po wyborze marszałek Sejmu obejmuje przewodnictwo obrad. Sejm w uchwale ustala liczbę wicemarszałków.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia zgodnie z tradycją prezydent może wygłosić orędzie. Z tego prawa skorzystał w 2011 r. Bronisław Komorowski.

Nowy rząd

Prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład rządu. Na powołanie szefa rządu z pozostałymi jego członkami i odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów ma 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu premier przedstawi program działania rządu (wygłasza exposé i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów). Prawdopodobnie wydarzy się to w następnym tygodniu, 16–22 listopada.

Skład nowego rządu, według zapowiedzi kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło, ma zostać ogłoszony po Komitecie Politycznym PiS, który miał się odbyć 6 listopada, ale został przeniesiony na kolejny tydzień (prawdopodobnie na poniedziałek).

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną