Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca najnowszy numer POLITYKI

Okładka najnowszego numeru POLIYKI Okładka najnowszego numeru POLIYKI Polityka
Czy rzeczywiście władza może wszystko i nikt nie jest w stanie się jej sprzeciwić?
Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKIMichał Mutor/Polityka Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego POLITYKI

Politycy partii rządzącej pokazują ogromną pewność siebie, przechodzącą w arogancję, szydzą z opozycji, dają do zrozumienia, że nie mają z kim przegrać, że przeciwnicy są w rozsypce, a naród jest po stronie rządzących. Ale czy za tą maską hegemona (jak na słynnym zdjęciu Jarosława Kaczyńskiego w limuzynie odjeżdżającej z Sejmu pamiętnego 16 grudnia zeszłego roku) nie kryje się jednak jakiś lęk, że ta ostra gra, bezceremonialność, nieliczenie się z opozycją, sądami, konstytucją zaprowadzą władzę na manowce, że będzie kiedyś – a także jej poplecznicy – surowo za to ukarana?

Czy rzeczywiście władza może wszystko i nikt nie jest w stanie się jej sprzeciwić? Zadajemy te pytania na okładce najnowszej POLITYKI i próbujemy na nie odpowiedzieć w kilku tekstach.

Redaktor naczelny Jerzy Baczyński zastanawia się nad strategią opozycji, która musi znaleźć sposób na przetrwanie kilku lat w dobrej kondycji, aby w decydującym momencie być dla PiS skutecznym przeciwnikiem. Rafał Kalukin, nasz nowy kolega w zespole, opisuje relacje władza–opozycja na przestrzeni ostatnich dekad III RP, pokazując, jak skomplikowana to gra i jak wiele zależy od przestrzegania zasad kultury politycznej przez obie strony.

Rekomenduję też Państwu wywiad z Pawłem Kasprzakiem, liderem Obywateli RP, który mówi o metodzie obywatelskiego nieposłuszeństwa i o tym, na ile radykalizmu, także na ulicach, mogą sobie pozwolić przeciwnicy siły rządzącej, aby nie przekroczyć granicy agresji i anarchii. W uzupełnieniu tekst Janickiego&Władyki o tym, w jaki sposób PiS buduje poparcie dla siebie z wykorzystaniem wszystkich metod i środków finansowych, którymi dysponuje państwo, mimo że Jarosław Kaczyński, na poziomie niejako „prywatnym”, indywidualnym, traktuje korupcję, czyli przekupywanie ludzi w celu uzyskania korzyści, jako największe zło.

Co jeszcze w najnowszej POLITYCE? Polemika Jana Hartmana z tekstem Roberta Krasowskiego, bardzo krytycznym wobec partii politycznych (zamieszczonym w świątecznej POLITYCE); Katarzyna Zdanowicz pisze o tym, jak wyglądają prawa kobiet w polskim wydaniu; Marcin Kołodziejczyk relacjonuje ostatnie ekscesy rasistowskie w Ełku; Edyta Gietka opisuje losy pewnego ekshibicjonisty, nietypowego, bo ze służb specjalnych; Adam Grzeszak bada, co naprawdę kryje się za podwyżką płacy minimalnej, a Joanna Solska odkrywa, na czym polega „darmowe leczenie” według ministra Konstantego Radziwiłła.

Tak można jeszcze długo wymieniać, bo interesujących artykułów i wywiadów w najnowszym wydaniu POLITYKI nie brakuje. Zachęcam Państwa do ich przeczytania, a także do poznania laureatów naszych nagród kulturalnych, czyli Paszportów POLITYKI, których prezentujemy w tym numerze. Zapraszam też do obejrzenia transmisji w gali wręczenia Paszportów – w TVN, we wtorek, o godzinie 20.15.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną