Mariusz Janicki poleca nowy numer POLITYKI
Prezydent Andrzej Duda wykonał ruch – chce referendum w sprawie nowej konstytucji. I nie bardzo wiadomo, co z tym zrobić.
Okładka nowego numeru POLITYKI
Polityka

Okładka nowego numeru POLITYKI

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego
Michał Mutor/Polityka

Mariusz Janicki, zastępca redaktora naczelnego

Zakłopotanie widać nawet po stronie dawnej partii prezydenta, PiS, bo wiele wskazuje na to, że to samodzielna inicjatywa Dudy, który cierpiąc na „ kompleks Adriana” (chodzi rzecz jasna o postać z „Ucha prezesa”), postanowił wyrwać się z marazmu i poczucia nieistotności. O co zatem chodzi prezydentowi Dudzie, jaka jest jego strategia, czy ma zamiar wybić się jednak na jakąś choćby mininiepodległość? Temu tematowi poświęciliśmy okładkę najnowszej POLITYKI anonsującej dwa teksty – Jerzego Baczyńskiego (jego cotygodniowy edytorial) oraz Ewy Siedleckiej. Polecam te bardzo interesujące, wieloaspektowe analizy.

Ponadto w najnowszej POLITYCE: co oznacza zwycięstwo Emmanuela Macrona we Francji – pisze Marek Ostrowski, nie zapominając o pierwszej damie, dawnej nauczycielce nowego prezydenta, z którym tworzy ona bardzo niekonwencjonalne, nawet jak na Francję, małżeństwo.

Czy polscy biskupi wyzwolą się z politycznego uzależnienia od PiS i czy list episkopatu krytykujący nacjonalizm może być tego zwiastunem – zastanawia się Adam Szostkiewicz.

Szanse Donalda Tuska na ponowne zaistnienie w polskiej polityce szacuje Rafał Kalukin, a Jacek Żakowski przepytuje dr. Macieja Bartkowskiego, socjologa badającego ruchy społeczne, czy KOD da się jeszcze uratować.

Co jeszcze? Z dość zaskakujących badań wynika, że Polki, zwłaszcza młodsze, w znacznej części nie akceptują swojego wyglądu, uważają się za nieatrakcyjne. Z czego to może wynikać – zastanawia się, prezentując badania, Agnieszka Sowa.

Ewa Wilk pisze o tym, jak odnajdują się w dzisiejszym świecie inteligenci i czy ta, tak ważna w przeszłości, klasa społeczna ma szanse na przetrwanie. Także Ewa Wilk pyta w wywiadzie dr. Wojciecha Śmieję, jakie są dzisiaj wzorce polskiego mężczyzny, na czym polega nasz lokalny maczyzm.

A także: o polskich szlakach przemytu ludzi, o wielkich budowach PiS i co nimi potem zrobić (w naszym redakcyjnym cyklu „Co po PiS”), o tym, że dzieci boją się szpitali i jak im pomoc w zwalczeniu tego lęku, oraz o literaturze inspirowanej przez internet.

Polecam również nasze redakcyjne pożegnanie ze zmarłym Kolegą i Przyjacielem Zdzisławem Pietrasikiem, uzupełnionym o wspomnienia znanych osób ze świata kultury, mediów i polityki, które go dobrze znały.

To wszystko i znacznie więcej znajdziecie Państwo w najnowszej POLITYCE. Zachęcam do zakupu naszego tygodnika z kolejną książką dla dzieci: E.B. White, „Pajęczyna Charlotty”.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Zastępca redaktora naczelnego

Ważne w kraju

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną