Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Szef Lasów Państwowych odwołany

Ricardo Gomez Angel / StockSnap.io
Konrad Tomaszewski został odwołany z funkcji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zastąpi go podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska Andrzej Konieczny – dowiedziała się POLITYKA.
Andrzej Konieczny nowy Szef Lasów PaństwowychSławomir Kamiński/Agencja Gazeta Andrzej Konieczny nowy Szef Lasów Państwowych

Konrad Tomaszewski zasłynął kontrowersyjnymi wypowiedziami pod adresem obrońców przyrody. Nazywał ich działania „zielonym nazizmem”, a ekologów uważał za stronników szatana. Zajmował się też opisywaniem ich „podłoża mózgowego, z którego wymyto wartości”. Tak tłumaczył kiedyś na czym polega konflikt w Białowieży: „Ministrze Szyszko, pan wystąpił przeciwko złu, pan wystąpił przeciwko ideologii szatana. Pan trzyma moralność, pan broni wartości człowieka, dlatego pana tak atakują. Zwyciężymy”.

Rzeczniczka Lasów Anna Malinowska potwierdza informacje POLITYKI odpowiadając w esemesie: „Odwołanie od jutra”.

Andrzej Konieczny – następca Tomaszewskiego – jest absolwentem Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunku leśnictwo. W 2004 roku otrzymał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Jak czytamy na stronach ministerstwa, w latach 2006–2008 pełnił funkcję dyrektora ekonomicznego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Związany był również z Dyrekcją Generalną Lasów w Warszawie jako jeden z inspektorów. W latach 2013–2014 jako nadleśniczy kierował Nadleśnictwem Białowieża. Odbył też staże zawodowe w administracji leśnej Szwajcarii i Niemiec.

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych to jedenaste pod względem przychodów polskie przedsiębiorstwo, którego majątek jest szacowany na 300 miliardów złotych. Tomaszewski poprzednio szefował Lasom Państwowym w latach 1998–2001, za czasów Akcji Wyborczej Solidarność (AWS).

Tomaszewski dwukrotnie – z mianowania politycznego – odchodził ze stanowisk w atmosferze skandalu i zarzutami prokuratorskimi. Pierwszy raz za aferę w Matemblewie (chodziło o sprawę zamiany gruntów leśnych w województwie pomorskim na atrakcyjny teren budowlany w Gdańsku-Matemblewie) – złożył wtedy dymisję ze stanowiska szefa gabinetu politycznego Jana Szyszki, odwołanego niedawno ministra środowiska. Drugi raz za rzekome wprowadzenie zarządzenia o konkursach na dyrektorów regionalnych Lasów Państwowych, gdy już nie był dyrektorem generalnym. Konrad Tomaszewski został uniewinniony odpowiednio w 2005 i 2009 roku.

Kiedy Szyszko został ministrem środowiska, Tomaszewski wrócił na stanowisko Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Jest uważany za bliskiego współpracownika Szyszki.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama