Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Cała Polska strefą czerwoną. Premier ogłasza nowe restrykcje

Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, gastronomia tylko na wynos, seniorzy zamknięci w domach. Premier Morawiecki przedstawił nowe zasady związane z pandemią.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.



  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 228 318 (w tym 4172 zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 42 mln (ponad 1,14 mln zgonów)
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

– Sytuacja jest nadal niedobra i dynamiczna – powiedział Mateusz Morawiecki. – Nasze działania powinny być bardzo zdecydowane. Premier poinformował o wprowadzeniu od soboty nowych restrykcji:

  • Cała Polska stanie się strefa czerwoną.
  • Nauka w szkołach podstawowych w klasach IVVIII będzie wyłącznie zdalna. Premier powoływał się na badania, że poziom zakażeń wśród dzieci starszych jest trzykrotnie wyższy niż wśród młodszych. Według niego nauka stacjonarna jest też ważniejsza dla młodszych dzieci.
  • Dzieci i młodzież do 16. r.ż. od godz. 9 do 16 mogą wychodzić z domu tylko pod opieką.
  • Restauracje, puby, kawiarnie będą mogły sprzedawać tylko dania na wynos – na dwa tygodnie z możliwością przedłużenia. Morawiecki zapowiedział nowe instrumenty wsparcia dla firm.
  • Zakaz spotkań i innych form aktywności w grupach większych niż pięć osób (poza osobami mieszkającymi lub pracującymi razem).
  • Seniorzy powyżej 70. r.ż. nie powinni wychodzić z domu. Premier mówił o uruchomieniu programu ochrony osób starszych z użyciem m.in. Wojsk Obrony Terytorialnej. Infolinia dla seniorów: 22 505 11 11 11. Będzie tam można przekazać dane o tym, jakie niezbędne produkty powinny zostać dostarczone. – Nie zostawimy seniorów samych sobie – zapewniała minister rodziny Marlena Maląg, ale nie odpowiedziała na pytanie, czy nowe zasady to apel, czy administracyjny nakaz.
  • Po zakończeniu obecnych turnusów zostaną zamknięte sanatoria.
  • Decyzja o tym, czy 1 listopada cmentarze pozostaną otwarte – za tydzień.

Morawiecki zwrócił uwagę, że ostatniej doby wykonano ponad 60 tys. testów, a liczba kolejnych osób, u których wykryto zakażenie, zdecydowanie przekroczyła 13 tys. – Dzisiaj jesteśmy w zupełnie innym miejscu niż jeszcze miesiąc temu. 23 września poziom zachorowań oscylował wokół tysiąca, dzisiaj ta liczba zbliża się do 15 tys. dziennie – powiedział premier.

Jak mówił, średnia zachorowań w Europie to ok. 170 osób na 100 tys. mieszkańców, a w Polsce ok. 160 osób na 100 tys. Morawiecki przekazał, że obecnie liczba zajętych łóżek dla pacjentów z covid-19 przekroczyła 10 tys., a łącznie dostępnych jest 18 tys. – Cały czas ten bufor jest, ale bardzo niepokoi tempo przyrostu, musimy zahamować przyrosty zakażeń.

Zdaniem premiera obostrzenia przyniosą skutek za 10–14 dni. W przeciwnym wypadku będzie trzeba dokonać „głębszego zamknięcia poszczególnych dziedzin życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego”. Podkreślał, że najważniejsze jest zdrowie, życie i stabilność systemu służby zdrowia.

Na razie są dostępne łóżka z respiratorami, to ok. 40 proc. rezerwy. Ale musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli będą potrzebne dalsze drastyczne kroki – jak zamknięcie granic, jak było wiosną, czy różne zakazy przemieszczania się albo głęboki lockdown, zamknięcie bardzo wielu dziedzin życia gospodarczego – to trzeba będzie się na taki krok zdecydować – powiedział Morawiecki.

Czytaj też: Czy grupa krwi 0 zwalnia z ochrony przed covid-19

.KPRM/•.

Nasza służba zdrowia cały czas zachowuje wydolność, sprawność operacyjną – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski. – Reagujemy, staramy się im przeciwdziałać, ale jesteśmy już dawno poza strefą komfortu – podkreślił.

Zaznaczył też, że rząd rozbudowuje infrastrukturę szpitalną. Wskazał tu na ciągłe poszerzanie bazy łóżek, przekształcanie szpitali powiatowych w covidowe oraz zajmowanie „kolejnych oddziałów internistycznych w dużych szpitalach”. – Stawiamy też szpitale tymczasowe, które powiększą nam infrastrukturę łóżkową o 5 tys. – dodał Niedzielski.

Czytaj też: Sprawdź jakie jest twoje ryzyko, ze się zakazisz koronawirusem

Jakie obostrzenia w całym kraju?

Przypomnijmy, jakie obostrzenia obowiązują w strefach czerwonych, a więc od soboty na terenie całego kraju:

  • ograniczenie liczby osób w sklepach do 5 na 1 kasę, w większych – 1 osoba na 15 m kw.
  • zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne)
  • podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m kw.
  • w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maks. pięć osób
  • w szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych (a teraz już w klasach IVVI szkół podstawowych) obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych)
  • ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc
  • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
  • w wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność
  • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

Podkast „Polityki”: Jak sobie psychicznie radzić z pandemią

Nowe rekordy. Ponad 13 tys. przypadków, 153 zgony

Mamy 13 632 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Pochodzą z województw: mazowieckiego (2075), małopolskiego (1554), śląskiego (1305), kujawsko-pomorskiego (1207), wielkopolskiego (1050), podkarpackiego (852), łódzkiego (800), lubelskiego (743), pomorskiego (741), dolnośląskiego (667), świętokrzyskiego (639), zachodniopomorskiego (558), lubuskiego (449), opolskiego (401), warmińsko-mazurskiego (365) i podlaskiego (226).

Liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła w ciągu doby 153. Z powodu covid-19 zmarło 16 osób, natomiast z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami – 137.

W ciągu doby wykonano ponad 62,1 tys. testów na koronawirusa. Liczba zakażonych od początku pandemii wynosi 228 318, z czego 4172 osoby zmarły.

Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia, z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 10 788 chorych, u których potwierdzono zakażenie; 851 z nich podłączonych jest do respiratorów. W czwartek w szpitalach i pod respiratorami było odpowiednio 10 091 i 812, w środę – 9439 i 757 osób, we wtorek – 8962 i 725, w poniedziałek – 8375 i 672, w niedzielę – 8076 i 649, w sobotę – 7612 i 604, a w piątek – 6980 i 540. Resort przekazał, że dysponuje 18 432 łóżkami i 1 393 respiratorami z przeznaczeniem dla chorych na covid-19.

Z danych resortu wynika, że od początku epidemii wyzdrowiały 105 092 osoby. W ciągu doby przybyło 2888 ozdrowieńców. Na kwarantannie przebywa 398 851 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 52 753 osób.

Nauczyciele: Gdzie są testy? Znów się nas traktuje niepoważnie

Co z 1 listopada? Decyzja za tydzień

– Decyzję dotyczącą funkcjonowania cmentarzy 1 listopada zostawiamy na przyszły tydzień, będziemy wówczas widzieli, jak wygląda krzywa przyrostu zakażeń – zapowiedział premier Morawiecki. Zaapelował do wszystkich o pozostanie w tym dniu w domu: – Jeśli można prosić, to zachęcam do odwiedzenia grobów bliskich parę dni wcześniej, kilka dni później.

Według niego najważniejsze jest, by nie było wielkich zgromadzeń w jednym miejscu, przy wejściach na cmentarze, w punktach zakupu zniczy lub kwiatów. – To miejsca, w których może dochodzić do zakażeń. I naprawdę gorąco apelujemy do wszystkich, żeby 1 listopada zostali w domach, bo duże zgromadzenie, duże skupiska ludzi mogą doprowadzić do dużego przyrostu zakażeń.

Czytaj też: Otwarte cmentarze to katalizator epidemii

Maląg: Uruchamiamy solidarnościowy korpus wsparcia seniorów

Seniorom od 70. roku życia, którzy mają pozostać w domach, pomagać ma korpus wsparcia. Jego głównymi założeniami, jak tłumaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, jest „uruchomienie infolinii dla seniorów, współpraca WOT i pracowników pomocy społecznej w pomocy osobom starszym w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię, oraz wsparcie seniorów przez wolontariuszy”.

Dzwoniąc na numer telefonu 22 505 11 11, osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu. Mowa m.in. o zakupach czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże numer kontaktowy seniora do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem, zweryfikuje zgłoszenie i ustali szczegóły. Wolontariusze dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior.

Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia, ale w szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy – zapewniła szefowa resortu rodziny. Wolontariusze mogą zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

Czytaj też: Prawie jedna piąta Polaków uważa, że pandemia to ściema

Morawiecki zapowiada wsparcie dla zagrożonych branż

– W bardzo krótkim czasie, liczonym w godzinach i dniach, zaprezentujemy program wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami poinformował w piątek premier Morawiecki. Twierdzi, że dzięki tarczy antykryzysowej i finansowej, które zostały wdrożone wiosną, na kontach wielu firm są jeszcze pieniądze.

Premier poinformował też, że rząd przygotowuje dodatkową pomoc dla ok. 31 form prowadzenia działalności, w tym branży gastronomicznej czy fitness. Wśród propozycji mogą znaleźć się takie instrumenty jak postojowe czy zwolnienie z płacenia składek do ZUS.

– Będziemy jednocześnie proponować długoterminowe środki finansowe, fundusze na restrukturyzację, na wsparcie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Nie zostawimy tych branż samych, chociaż sytuacja na całym świecie i w Polsce jest recesyjna – stwierdził Morawiecki.

Podkast „Polityki”: Jak działają modele matematyczne i co mówią o pandemii

Niedzielski: Możliwe 20 tys. przypadków dziennie

„Sytuacja jest bardzo poważna i wydaje mi się, że jest już przestrzeń na kolejne obostrzenia – bardziej drastyczne – które spowodują, że wyhamujemy” – mówi w piątkowej „Rzeczpospolitej” minister Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia przyznał, że „jeżeli liczba zachorowań nadal będzie rosła wykładniczo, to w następnym tygodniu możemy skończyć z liczbą 20 tys. dziennie. Mam jednak nadzieję, że ten scenariusz nie będzie się realizował – powoli powinien się pojawiać efekt obostrzeń. Mówię o tych wprowadzonych półtora tygodnia temu, czyli przede wszystkim maseczki, które funkcjonują w całym kraju” – ocenił.

Pytany o dodatkowe restrykcje powiedział, że jeżeli nie uda się wyhamować wzrostu do charakteru liniowego, to trzeba będzie sięgać po coraz bardziej dolegliwe obostrzenia. „Logika wprowadzania obostrzeń jest taka, że z punktu widzenia ochrony wydolności systemu opieki zdrowotnej lepiej teraz wprowadzić drastyczne obostrzenie na kilka tygodni, żeby wyhamować ten trend, niż metodą powolnego hamowania testować, co się będzie działo przez kolejny miesiąc. Sytuacja jest na tyle poważna, że musimy hamować coraz gwałtowniej” – podkreślił.

Ocenił ponadto, że możemy dojść do granicy 80 tys. testów dziennie. „Prowadzimy bardzo racjonalną politykę testowania, postulaty, że to powinno być 100 lub 150 tys. dziennie, są kompletnie abstrakcyjne. To nie jest oparte na jakimkolwiek racjonalnym rozwiązaniu dotyczącym podejścia do testowania. Przekierowaliśmy testowanie z osób bezobjawowych na przede wszystkim objawowe i wzrosła nam skuteczność testowania” – wyjaśnił.

Czytaj też: Sasin idzie na wojnę z lekarzami. To głupie i niesprawiedliwe

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną