Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Efekt Tuska już widać w sondażach

Efekt Tuska już widać w sondażach. Koalicja Obywatelska wraca na drugie miejsce

Donald Tusk w Senacie. Donald Tusk w Senacie. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Powrót Donalda Tuska sondażowo pomógł koalicji wokół Platformy Obywatelskiej. Jednak PiS wciąż pozostaje bliżej utrzymania władzy niż opozycja jej odzyskania.

Powrót Donalda Tuska na stanowisko szefa Platformy Obywatelskiej na początku lipca wywołał wiele spekulacji na temat tego, czy i w jakim stopniu główna formacja opozycji odbuduje swoją pozycję. W ostatnich miesiącach Koalicję Obywatelską dogoniła, a następnie prześcignęła w sondażach Polska 2050.

Czytaj także: Tusk wraca w wysokiej formie. Gdzie leży klucz do sukcesu?

Koalicja Obywatelska wraca na drugą pozycję

W połowie maja KO było aż o 8 pkt proc. za konkurentami z Polski 2050. Chociaż sytuacja nieco się ustabilizowała w czerwcu, niewiele wskazywało na to, że ówczesny lider Borys Budka będzie w stanie przyciągnąć z powrotem rozczarowanych centroprawicowych wyborców, którzy przerzucili swoje poparcie na ruch Szymona Hołowni.

.Ben Stanley/Polityka.

Z ośmiu sondaży przeprowadzonych w okresie 2–11 lipca wynika, że rzeczywiście doszło do zaistnienia „efektu Tuska”. Z zaledwie 17 proc. w połowie maja KO odbiła się do poziomu 21 proc. poparcia. Jednocześnie Polska 2050 odnotowała porównywalny spadek poparcia, z ok. 24 proc. w połowie maja do 20 proc. Te zmiany oraz ogólna stabilizacja poparcia dla pozostałych partii potwierdzają, że KO i Polska 2050 w dużej mierze konkurują o tych samych wyborców, a poziom poparcia obu partii jest „miękki” i podatny na zmiany.

Kluczowa bitwa polityczna w Polsce toczy się obecnie z centroprawicą, a poparcie dla innych partii cechuje w dużej mierze stabilność. PiS (36 proc.

Reklama